Csak egy szabadnap?

2017. május 2., kedd, Máról holnapra
Farcádi Botond

Azért az mégiscsak összehasonlíthatatlanul jobb, hogy ma már legtöbben egyszerűen csak egy kirándulásra, hosszú hétvégi kikapcsolódásra, baráti összejövetelekre alkalmas szabadnapként tekintünk május elsejére. Nem is olyan régen még felvonulásokról, a kommunista diktatúra vezetőinek éltetéséről, a szocializmus harsonákkal hirdetett győzelméről szólt ez a nap – és nemcsak remélnünk kell, de tennünk is azért, hogy azok az idők soha vissza ne térjenek.


A kommunista rendszer, persze, a május 1. jelentését is meghamisította, érthető hát, hogy az 1989-es rendszerváltozás után a romániai társadalomban zsigeri ellenállást váltott ki a munka ünnepe – abban a formában legalábbis, amely kicsit is emlékeztet a múltra. S ha Európa és a világ más államaiban ma is különféle tömegrendezvényekkel – felvonulásokkal vagy éppen tüntetésekkel – hívják fel a figyelmet a munkavállalók jogaira, országunkban már sem a magukat a baloldalinak nevező pártok, sem a vezetőik korrupciós botrányai miatt alaposan meggyengült szakszervezetek nem rukkolnak elő nagyszabású rendezvényekkel. Így aztán, mint megannyi egyéb fontos kérdésről, Romániában nem folyik értelmes vita a munkavállalók jogairól, a tisztességesen dolgozók megélhetéséről, méltányos bérezéséről, a munkaerőpiac átalakulásáról.
Pedig kevés égetőbb társadalmi gond van, mint a munka világában jelentkező kihívások. Míg pár évvel korábban, a gazdasági válság idején a növekvő munkanélküliség okozott súlyos, családok százezreinek életét megkeserítő problémákat, ma már akut munkaerőhiányról beszélnek Romániában – főként az aktív lakosság elvándorlása, illetve a bérek alacsony szintje miatt. Mindeközben semmiféle előrelépést nem látunk a társadalom perifériájára szorultak, a cigányok, a mélyszegénységben élők felzárkóztatásában, mintha az állam tökéletesen elégedett lenne azzal az állapottal, hogy ők örökre kirekesztettek maradnak, tessék-lássék ellátásukról majd csak gondoskodik az amúgy egyre kevesebb aktív, adófizető polgár. A bérezési méltánytalanságok kiküszöbölésével próbálkozik ugyan a szociáldemokrata kormány, az állami szférában legalábbis jelentősnek nevezhető fizetésemelésekről döntöttek, de a minimálbért is kimozdították megalázóan alacsony szintjéről, félő viszont, hogy minderre nincs meg a teljes fedezet, az amúgy fölötte szükséges intézkedéseknek pedig nagyobb lesz a böjtje, mint a haszna.
Mindeközben Romániában senki sem foglalkozik azokkal a világ fejlettebb részein immár egyre égetőbb kihívásokkal, amelyek a robbanásszerű technológiai átalakulások velejárói: milyen képzésekre lesz szükség a jövőben, mely mesterségek élik túl a digitális fejlődést, milyen szakmák szűnnek meg teljesen ennek nyomán, hány munkahely válik feleslegessé, mi lesz az őrült tempó miatt egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe sodródó munkavállalókkal…
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 413
szavazógép
2017-05-02: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Dalos díjátadás

Zenetanárnak másként nem is lehet kitüntetést átadni, csakis dalkísérettel: Dancs Árpádot volt iskolája jelenlegi és egykori diákjai is zenével köszöntötték az idei Pro Urbe díj átadási ünnepségén, amely oldott hangulatban zajlott vasárnap délben a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében.
 
2017-05-02: Közélet - Nagy B. Sándor:

Fesztivál a fesztiválban

Idén első alkalommal a fogyatékkal élők zenei fesztiválja, a Diakónia Alapítvány által szervezett Outsider Music Fest is része volt a Szent György Napok programkínálatának. A fesztivál meghívott együttesei a városnapok alatt több helyszínen is felléptek, a Hollandiából érkezett United by Music zenekart működtető alapítvány jövőre Romániára is kiterjesztené tevékenységét.