Mit ünnepelnek a szászok?

2017. augusztus 17., csütörtök, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Az erdélyi szászok együtt ünneplik a románokkal a százéves Romániát – jelentette ki Klaus Iohannis államfő Szászkeresztúron, ahol mintegy ezren vettek részt a szász vidékek népszerűsítésére öt éve létrehozott fesztiválon. Egy héttel korábban a nagyszebeni nagypiacon 12 ezren gyűltek össze az erdélyi szászok évenkénti találkozóján, zömmel szintén külföldről „haza”-látogató, román állampolgársággal már nem rendelkező kitelepültek, és ezt óriási sikerként értékelte az államelnök és a román sajtó.


Divatba jöttek a szászok mostanában, Károly brit trónörökös nyomán rangos újságok, honlapok, televíziók fedezték fel Erdély hajdani dicsőségét, és egész sorozatokat közölnek a nagyszerű szász örökségről, az erődtemplomokról, a szokásokról, a még mindig takaros falvakról, ahol az egykori népes, erős, dolgos és jómódú közösségből már csak néhány öreg él, és a lelkész egyedül tartja az istentiszteletet. Ha van lelkész, mert a legtöbb helyen már csak üres, omladozó templomok beszélnek a múltról. Újjáépítésükre, fenntartásukra már nem futja, ezért a szász evangélikus egyház 16 istenházát áruba bocsátott. Marad még így is elég, amelyből turisztikai célpont lett: egymás sarkát tapossák az emberek a brassói Fekete templomban, Prázsmáron, Berethalmán és még néhány felkapott helyen. Fizetik a belépti díjat, ámuldoznak, majd továbbállnak – és csak igen kevesen, zárt körökben beszélnek arról, hogy a mai lelakott vagy pancserül felújított, elcsúfított települések milyen üzenetet hordoznak. Arról sem esik szó, hogy a valamikor Erdély lakosságának negyedét kitevő szászoktól bevételezte adóinak közel felét az állam, tehát nem csupán kulturálisan, hanem gazdaságilag is rajtavesztett a kiárusításukkal, elüldözésükkel. És ezért nem csupán a háború és a kommunista diktatúra hibáztatható: a végső lökést a kitelepedésekhez az adta meg, hogy az 1989 utáni, eredeti demokráciában a földek visszaszolgáltatásából kizárták a megművelésükben annyi szorgalmat mutató német ajkúakat.
A legfurcsább az, hogy mintha maguk az érintettek, az eltűnő szászok sem fájlalnák különösebben mindezt: senki sem panaszkodik, legkevésbé az államfő, aki még nevének hibás használatát sem bánja. Pedig nagyszebeni polgárként, majd polgármesterként, a Német Demokrata Fórum volt elnökeként tudhatja, hogy egyik utolsó képviselője egy elsüllyedt világnak. Lássuk csak: 1910-ben a 33 és fél ezres lélekszámú Szebennek éppen a fele, közel 17 ezer személy volt német anyanyelvű (negyede román és ötöde magyar), 91 év után, 2011-re pedig arányuk egy százalékra csökkent, ami 1561 főt jelent a 147 ezret meghaladó lakosságú, egykori szász székvárosban, ahol ma még magyarok is többen élnek (1,47 százalék, azaz 2169 fő). A múlt században még több százezres romániai német lakosság 2011-re 36 ezerre apadt, de közülük is csak 24 ezren német anyanyelvűek – és ebben a svábok is benne vannak.
Mégis, úgy érzik – legalábbis Klaus Iohannis szerint –, hogy van ünnepelnivalójuk 2018-ban. Vajon miért?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 420
szavazógép
2017-08-17: Közélet - Fekete Réka:

Szeretetben és békében, ahogy mindig kellene (Evangelizációs tábor)

Talán nincs még egy olyan hely, ahol egyszerre annyi ecset, olló, papír lenne forgalomban gyermekkézben, és annyi bibliai történet hangzana el naponta, mint a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-templomban és udvarán ezen a héten. A tizedik evangelizációs tábor több mint hatszáz résztvevője Róma, Athén, Kána, Korinthosz, Antiókia, Jerikó, Jeruzsálem, Babilon, Cézárea és a többi bibliai város történetével ismerkedik a játékos foglalkozásokon, reggeltől délutánig békében, szeretetben élve meg e nagy közösség családias hangulatát.
2017-08-17: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Jó célért tekernek Sepsiszentgyörgyön (Kutyafuttatókat építenének)

Három kutyafuttató kialakítása érdekében hirdet közösségi akciót a megyeszékhelyen a Háromszéki Közösségi Alapítvány, így szeptember elsején ismét egy jó célért biciklizhetnek a sepsiszentgyörgyiek. Kutyatartók mellett azok jelentkezését is várják, akik felkarolnák a kezdeményezést, és jó tudni: nem csak kerékpározóként, támogatóként is bekapcsolódhat bárki a Tekerj egy jó célért! rendezvénybe.