A reformáció harangjai

2017. október 31., kedd, Máról holnapra
Szekeres Attila

A hagyomány szerint Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes fél évezrede ezen a napon  függesztette ki a wittembergi vártemplom kapujára az egyház eltévelyedésére rámutató, elsősorban a bűnbocsátó cédulák árusítása ellen szóló, híressé vált 95 tételét.

 

Ezt a napot tekintik hivatalosan a reformáció kezdetének. Ezért a reformáció emléknapjává nyilvánították, s ma immár ötszáz esztendős évfordulóját ünnepeljük.
A jubilálás ma csúcsosodik. Az ünneplés már tart egy ideje, hisz 2017-et a reformáció emlékévének nyilvánították a Kárpát-medence magyarsága körében. Sok helyen szerveztek rendezvényeket. Sepsiszentgyörgyön újkenyér ünnepén felszentelték a Gyöngyvirág utcai református templomot, ugyanott a lutheri reformációnak emléket állító orgonahangverseny is volt, a belvárosi templomban minikonferenciát tartottak, több településen ez elmúlt vasárnapon ünnepeltek, Barátoson harangot szenteltek, közösségi teret avattak, facsemetéket ültettek.
A Sepsi Arénát himnuszunkkal és nemzeti operával avattuk fel, azóta sportrendezvények helyszíne, hisz elsősorban az a rendeltetése, de a múltkori kulturális esemény után most egyházi ünneplést is befogad: a reformáció ötszáz éves jubileumát úrvacsoraosztással egybekötött, kultúrműsorral ünnepélyesebbé tett istentisztelettel. Mintegy párhuzam: a nemzet fővárosában, a Papp László Sportarénában tartják a reformáció ünnepének központi rendezvényét.
A reformáció az újkor kezdetét is jelentette. S ebben az újkorban a szétszaggatott magyarság megtartó erejének eszközét hozta el a reformáció. Nemzetmegtartó erőforrást szolgáltatott, hisz ennek köszönhető a magyarra lefordított Biblia, az anyanyelvű istentisztelet és egyáltalán az anyanyelv egyre szélesebb körben való elterjedése a hivatalos latin nyelv rovására.
A viharos századok sorában, a háromba szaggatott országban s főleg itt, a keleti végeken, Erdélyben mi, magyarok sokat köszönhetünk a reformációnak, nemcsak egyházi téren – s ezt ne vegyék sértésnek a katolikusok, hisz a római egyházban is reformokat szültek a változások –, anyanyelvünk mellett megmaradásunk, később nemzetté válásunkon is nagyot lendített a reformáció hozadéka.
Tehát van, mit ünnepelnünk.
Végezetül a Grezsa István kormánybiztos Barátoson a vasárnapi harangszentelés alkalmával kifejtett gondolatát elevenítem fel. Míg korábban a harangokat öntötték be ágyúnak, a 21. században ágyúkból kellene harangokat önteni, hogy azok összegyűjtsék az embereket a templomokba hitüket és magyarságukat megvallani, megtartani.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2017-10-31: Közélet - Bokor Gábor:

Közösségi teret építettek (Barátos)

Zsúfolásig megtelt vasárnap a barátosi református templom. A helybéliek, meghívottak, szomszédos és távolabbi településekről érkezett vendégek a reformáció 500 éves évfordulója alkalmával tartott istentiszteleten vettek részt. Igét hirdetett ft. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, a falu szülötte. Ezt követően harangszentelésre került sor, majd felavatták a helyi református egyházközség által építtetett játszóteret és sportpályát.
2017-10-31: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Magyar nap Árapatakon

A Székföldi Magyar Napok negyedik kiadását nyitották meg vasárnap Árapatakon. Kettős ünnepre szóltak a harangok, mert a Reformáció 500. évfordulójára is emlékeztek úrvacsoraosztással egybekötött ünnepi istentiszteleten, ahol Ungvári Barna András uzoni református lelkipásztor végezte a szószéki szolgálatot.