Húsz évvel a szovjet birodalom összeomlása és a berlini fal lebontása után egyre világosabban látjuk, hogy igazságtétel nélkül lehetetlen a megbékélés — tartja Tőkés László.
„Két évtized után egyre nyomasztóbbak számunkra az elmaradt vagy késlekedő igazságtétel, a kommunizmus visszahúzó örökségének súlyos következményei, melyek egyébként Európa tényleges egységesülésének is az útjában állnak" — fogalmazott Tőkés László, az Európai Parlament (EP) képviselője tegnap Prágában a kommunista rendszerek bűntetteivel foglalkozó nemzetközi konferencián. A tanácskozást a prágai Kommunizmus Bűntetteit Vizsgáló Intézet, valamint a cseh szenátus közösen szervezte.
Tőkés szerint egyértelmű, hogy a totalitárius rendszerek — a nácizmus és a kommunizmus — megítélése tekintetében nem lehet és nem szabad kettős mércét alkalmazni.
A fórumon cseh történészek felvetették: prágai székhellyel hozzanak létre egy európai intézetet, amely átfogó jelleggel vizsgálná a volt kommunista rendszereket.
Balog Zoltán szerint a kommunizmus benne van a jelenben, és benne lehet a jövőben is. Az Országgyűlés emberjogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottságának fideszes elnöke tegnap, a kommunizmus áldozatainak emléknapján ezzel magyarázta, hogy még ma is nehéz emlékezni az üldözöttekre. Arról beszélt, hogy ebből az alkalomból nemcsak a múltra emlékeznek, hanem a jelenre is, mert a kommunizmus szelleme ,,benne van az életünkben, a kapcsolatainkban, az egymáshoz való viszonyainkban, az iskolai nevelésben, a pénzben és a politikában".