A Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés (SZÖN) második, ,,csonka" kiadását tartotta meg tegnap Sepsiszentgyörgyön.
Elsősorban az MPP-s polgármesterek, tanácstagok tettek eleget a meghívásnak, de a regisztráció alapján kiderült, néhány RMDSZ-es, független és zöld párti képviselő is fontosnak tartotta a megjelenést. A SZÖN csonkaságát igazolta, hogy a kétezer fősre becsült testületnek csupán 332 tagja jelent meg Sepsiszentgyörgyön.
Elfogadták a magyar nyelv székelyföldi hivatalossá tételét, azt, hogy március 15. legyen Székelyföld hivatalos nemzeti ünnepe, megszavazták a határozatot, mely alapján a román parlamenthez és az Európa Tanács parlamenti közgyűléséhez fordulnak, és nemcsak a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés házszabályát hitelesítették voksukkal, de az új, immár hivatalos házbizottságot is megválasztották — ezeket az előre kitűzött napirendi pontokat teljesítette tegnap Sepsiszentgyörgyön a tavaly ősszel életre hívott testület, melynek minden székelyföldi választott tisztégviselő tagja pártállástól, nemzetiségtől függetlenül.
A majdani autonóm Székelyföld parlamentjének előfutára legteljesebb formájában eddig tavaly Csíkszeredában gyűlt össze, akkor döntöttek úgy, hogy március 12-én megtartják a második nagygyűlést. Az udvarhelyen megválasztott ideiglenes házbizottság azonban hiába próbált másodszor teljes testületet összetoborozni, az RMDSZ ,,nem tartotta időszerűnek" a március 12-i időpontot, és a szövetség színeiben megválasztott önkormányzatisokat eltanácsolta a részvételtől. Hiába szerepelt a programtervezetben Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor megyeitanács-elnök köszöntője, egyikük sem jelent meg az önkormányzati nagygyűlésen.
A hivatalosan is munkaülésnek tekintett összejövetel ezúttal kevésbé volt ünnepélyes, Kovács István unitárius lelkész rövid imája után a házigazdák nevében Ferencz Csaba köszöntötte az egybegyűlteket, ,,március idusán a történelem kötelez mindannyiunkat" mondotta, hogy vállalják, megteremtik a leendő autonómia parlamentjének előképét. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke elégedetten nyugtázta, hogy a SZÖN jelentős határozatokat készül elfogadni, hisz a magyar nyelv hivatalossá tétele elengedhetetlen — hangsúlyozta. Húsz évvel a rendszerváltás után eljött az ideje, hogy ne a farkasok szabadságát, hanem emberi szabadságot akarjunk — utalt Petőfi versére.
Farkas Csaba, az Udvarhelyen megválasztott ideiglenes házbizottság elnöke az elmúlt hónapok munkáját ismertette, a második nagygyűlés előkészítésének nehézségeit. Egy igen nehéz ,,négyszög" — az RMDSZ, EMNT, MPP és SZNT — közegében kellett mozogniuk, konszenzust találniuk, és bár tárgyaltak, egyeztettek, ez nem sikerült. Beszámolója után a testület előbb a SZÖN házszabályát fogadta el, majd vita nélkül sorra megszavazta a beterjesztett határozatokat. Ugyancsak egyhangú vokssal fogadták el az ideiglenes házbizottság által beterjesztett listát, így az immár hivatalos házbizottságnak kilenc tagja lesz, köztük két háromszéki: Bálint József sepsiszentgyörgyi MPP-s tanácstag és Rácz Károly, Kézdivásárhely polgármestere. A házbizottság elnöke Farkas Csaba maradt, aki bár korábban igen nehéznek nevezte a az eltelt néhány hónapot, mégis elfogadta a megbízatást, mert, mint mondotta, úgy érzi ,,átjárást teremthet a politikai szereplők között", ha egymással nem is, de minden jel szerint vele hajlandóak tárgyalóasztalhoz ülni, és autonómia terén siker csakis a konszenzus megteremtésével elképzelhető.
A második Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés alig másfél órát tartott, a székely és a magyar himnusz eléneklésével ért véget.
*
Antal Árpád a Háromszék kérdésére megerősítette korábban már kifejtett álláspontját: egyetért a magyar nyelv székelyföldi hivatalossá tételével, a gyakorlatban ez már működik, de jó lenne, ha jogi megerősítést is nyerne, ám véleménye szerint addig, amíg erre sor kerül, jó volna legalább az adott lehetőségekkel élni, és ezt szerinte nem minden MPP-s polgármester teszi meg.