Hol fürödhetnek a felső-háromszékiek?

2010. július 20., kedd, Közélet

A rendszerváltás előtt nem jelentett különösebb gondot a kézdiszékiek számára, hogy hová mehetnek strandolni, fürödni, hiszen csak Kézdivásárhelyen két strand is működött, a Május 1. utcai és a fortyogófürdői. A városi strand 1989 után már csak egy-két évig maradt nyitva, a fortyogóit pedig nyolc évvel ezelőtt zárták be.

Bálványoson a Csiszárfürdő részen levő fagerendás hideg fürdők időközben teljesen lerobbantak, az új tulajdonos pár évvel ezelőtt csak két kisebb méretű medencét újított fel. Ide főleg a hétvégeken látogatnak kisebb számban a céhes városból érkező kispénzű turisták. Az Ika várának csonka tornya közelében található medence idén is használható, de felújítására a mai napig nem került sor.

A kézdivásárhelyi városi strandot megvásároló Eurocontruct Kft. tulajdonosai szép tervekkel indultak, élményfürdőt és wellness központot álmodtak a használhatatlan létesítmény helyére, de a gazdasági váltság miatt nem sikerült megkapniuk a banki hitelt, ezért megkésett a beruházás; a kivitelezésről a cég nem mondott le, önerőből elkészítették a kerítés egy részét és az egyik pálya alapját, illetve a medence alját.

Kézdivásárhelyen a sportcsarnok közelében, a Petőfi Sándor-iskola mögött 2006 végén kiásták a majdani, közel ötezer négyzetméteres fedett uszoda alapjait, és a betonalapot is kiöntötték, de pénzhiány miatt 2008-ban a munkálat teljesen leállt. Az eredeti terv szerint öt medence épült volna meg: egy harminchárom méter hosszú és hat úszósávos, valamint egy tanmedence, egy forró vizes medence, egy élményfürdő és egy gyermekmedence. Természetesen, a szauna sem hiányozott volna. A tervezésért a városháza 120 000 eurót fizetett, míg a sportlétesítmény felépítése hárommillió euróba került volna. Az alap kiöntéséhez közel 4500 köbméter betont használtak fel. Az új városvezetés lemondott a túlméretezettnek ítélt sportlétesítményről, helyette kisebb méretű fedett uszodát szándékoztak felépíteni, de finanszírozás hiánya miatt egyelőre ez is csak terv maradt, akárcsak a műjégpálya befödése.

Az egyetlen használható medence megépítése Daragus Attilának köszönhető, aki Bálványoson az üdülőtelep központjában három évvel ezelőtt, 2007 nyarán másfél méter mély medencét alakított ki, amelyet egy közeli bővizű forrás táplál, és használata ingyenes.

A kézdiszékiek kedvelt helye a Besenyői- és a Szent Anna-tó maradt, ahová hétvégeken nagy számban mennek, de a gyermekeknek nagyon hiányzik a strandolási lehetőség Kézdivásárhely területén. A vidéken élő ifjaknak a Kászon, Torja, Esztelnek, Feketeügy stb. patakokban, illetve folyóban adódik lehetőségük úszásra, lubickolásra, a módosabb szülők heti egy-két alkalommal úszótanfolyamra Brassóba viszik csemetéiket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 552
szavazógép
2010-07-20: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Vonzó a sepsiszentgyörgyi strand

Háromheti üresjárat után vasárnap ezernél többen váltottak jegyet a sepsiszentgyörgyi strandra, és a hétfő délelőtti napsütésben fürdőzni induló fiatalság egy része a déli esőben is kitartott a medence mellett.
2010-07-20: Közélet - B. Kovács András:

Meleg vizes strand Bükszád határában

Aki a sepsibükszádi motellel szemben letér az országútról, némi zötyögés árán meglepetésben részesül.