A kis- és magánvállalkozások finanszírozási igényeit igyekeznek kielégíteni azok a mikrohitel-konstrukciók, amelyeket a Bethlen Gábor Alapítvány kínál. A kolozsvári szervezet által működtetett BGA Microcredit IFN Rt.-nél kezdő vállalkozások is eséllyel folyamodhatnak hitelhez – jelentette ki Mátis Jenő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Gazdasági Szakbizottságának alelnöke, a Bethlen Gábor Alapítvány Mikróhitelezési Társaságának vezérigazgatója. Aki kisvállalkozásként próbált már hasonlót a kereskedelmi bankoknál, bizonyára érzékeli a különbséget, annak ellenére, hogy az Európai Unió kiemelt célként kezeli e vállalkozói réteg finanszírozási igényeinek kielégítését.
Kisvállalkozások számára jelentheti az előrelépés lehetőségét a mikrohitelcsomag
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és a Bethlen Gábor Alapítvány Mikrohitelezési Társasága között idén márciusban köttetett együttműködési szerződés értelmében több erdélyi városban áll a kisvállalkozók rendelkezésére hitelezési szaktanácsadás és segítség, így a sepsiszentgyörgyi Demokrácia Központban is. A mikrohitelek iránt máris élénk az érdeklődés, mondta el Mátis Jenő vezérigazgató, ezért az eredetileg évi 60–80 hitel kihelyezésére "kalibrált" intézmény máris újabb pénzügyi befektetőkkel tárgyal forráslehetőségei bővítése érdekében.
A nem banki pénzintézménynek számító rt.-nél hitelt igényelhetnek az 1–9 alkalmazottat foglalkoztató mikrovállalkozások, a 10–49 alkalmazottal rendelkező kisvállalkozások, valamint a kettős könyvelést vezető egyéni és családi vállalkozások. Az igénylőknek a hitelkérelemhez csatolt részletes üzleti tervben kell bemutatniuk gazdasági tevékenységüket és a tervezett beruházást, illetve vállalniuk kell az üzleti tervben és a hitelkérésben leírtak szerinti megvalósítást. A beruházás gazdasági megvalósíthatósága (tervezett gazdasági mutatók), illetve a telekkönyvben jegyzett ingatlanfedezet – amely legalább 150 százalékban fedezi a hitel értékét és teljes futamidőre számolt kamatokat – bemutatása ugyancsak szükséges feltétel.
A Microcredit Rt. négy fajta mikrohitelt kínál. A hosszú távú mikrohitel kizárólag a gazdasági tevékenységhez szükséges új vagy használt autók, gépek, berendezések vásárlására, a termelési tevékenység korszerűsítésére, illetve a kapacitás növelésére, hőenergetikai korszerűsítésre, kazánházak modernizálására használható. A legfeljebb 40 000 lejes hitel változó éves kamata a ROBOR plusz három százalék, a legnagyobb futamidő 36 hónap, legfeljebb három hónapos türelmi idővel. A rövid távú mikrohitel meglévő gépekhez, berendezésekhez szükséges pótalkatrészek vásárlására, alapanyagok és árukészlet beszerzésére, illetve infrastruktúra feljavítására, korszerűsítésére fordítható. Az erre pályázó vállalkozásnak is legalább egyéves múltat kell felmutatnia, a megítélhető összeg 20 000 lejig terjedhet. Itt a kamat ROBOR + négy százalék, a legnagyobb futamidő 12 hónap, türelmi idő nélkül.
Lehet önrésztámogatásra is igényelni mikrohitelt, és kiemelt figyelmet érdemel a Start up elnevezésű mikrohitel is. Utóbbi kizárólag a gazdasági tevékenységhez szükséges új vagy használt autók, gépek, berendezések vásárlására fordítható, a termelési tevékenység korszerűsítésére, illetve kapacitásnövelésre, termelési célú épületek létesítésére vagy bővítésére, valamint alapanyagok és árukészlet vásárlására. A megítélhető összeg legfeljebb 40 000 lej, a kamat ROBOR + négy százalék, legnagyobb futamidő 36 hónap, hat hónapos türelmi idővel. Utóbbi esetben a vállalkozást a hitelkérelem elbírálását követő egy hónapon belül kell létrehozni.