A közigazgatási átszervezés időszerű témájával rendeztek szimpóziumot a Babeş–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi tagozatán tegnap liberális résztvevőkkel, egyetemi tanárokkal, politikusokkal.
Székely Zsolt vázolta a szász és székely autonómiák mibenlétét, s a közelmúltra térve jellemzőnek találta, hogy az utóbbi másfél évszázadban létrehozott közigazgatási egységek egyike sem érte meg az ötven évet. Cziprián-Kovács Loránd arra hívta fel a figyelmet, hogy a leggyakoribb változtatásokból ítélve Erdély központi területei jelentették a legfogasabb kérdést a román államszervezetnek. Ma három centrum felé gravitálnak gazdaságilag a régió megyéi, ezek Brassó, Kolozsvár és Temesvár, melléjük pedig felzárkózóban Szeben és Nagyvárad. Az átszervezés paradoxonát így fogalmazta meg: ha gazdasági kritériumokból indulnak ki, akkor megoldatlan etnikai, ha főleg etnikai szempontokat tartanak szem előtt, akkor gazdasági kérdésekbe ütköznek majd a végrehajtók.
A továbbiakban Egyed Péter filozófus az olasz átszervezést hozta fel, mely végül nem az ország föderalizálásához, hanem régiósításához vezetett, s mely az elmaradott Dél gazdasági-szociális felemelését célszerűen szolgálja. Codrin Munteanu volt prefektus akkor jött izgalomba, amikor úgy tűnt neki, hogy hazáját is föderalizálni akarja valaki, de kisült, csak vaklárma volt.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester megjegyezte: a stabilitás mellett kardoskodók a butaság és a szegénység egyensúlyát tartanák fenn, ő rövid távon inkább az instabilitást választaná, hogy aztán annál tartósabb legyen az új rend. Eckstein-Kovács Péter volt elnöki tanácsos megjegyezte, a Szabadelvű Kör törvényjavaslatot is kidolgozott a magyarság által igényelt területi és kulturális autonómiával kapcsolatban. Szerinte amúgy az RMDSZ-nek nem kellene halasztania a területi átszervezésről szóló vitát, hiszen a szövetség most van olyan helyzetben, hogy a területi átszervezéssel kapcsolatos elképzeléseit érvényesíthesse – mint tréfásan megjegyezte, most szegezheti a pisztolyt a Demokrata Liberális Párt halántékának, hiszen most vannak szavazatai a parlamentben, érvei, hatalma. Ezért úgy vélekedett, a szövetségnek nem kellene várnia a választások utánig, nem lehet tudni ugyanis, hogy akkor milyen helyzetben lesz az RMDSZ.
A szót kérő román liberálisok hiányolták, hogy az RMDSZ autonómiatervezetéből hiányzik a nekik szóló pozitív ajánlat.