Duray Polgári Magyarországért-díjas
Duray Miklós kapta idén a Polgári Magyarországért Díjat. A szlovákiai magyar politikus, író az elismerést Balog Zoltán kuratóriumi elnöktől és Mádl Dalmától, az első díjazottól vette át tegnap este a budapesti Duna Palotában.
A Polgári Magyarországért Alapítvány kitüntetését a díj 2005-ös megalapítása óta most először kapta határon túli magyar. Balog Zoltán indoklása szerint Duray Miklósnak a kommunista ideológia ellen, az egyetemes emberi és nemzetiségi jogokért folytatott küzdelemért, a világ magyarsága nemzettudatának erősítéséért, a felvidéki magyar közösségek megtartásáért, a magyar nemzet határok feletti újraegyesítése érdekében végzett tevékenységéért és irodalmi munkásságáért ítélték oda a díjat.
Barroso levelet írt Orbánnak
José Manuel Barroso levele az LMP szerint világosan mutatja, hogy miközben Orbán Viktor kormányfő szabadságharcról és a nemzeti szuverenitásról beszél, lehetetlen helyzetbe hozza Magyarországot a nemzetközi fórumokon. Ezt Karácsony Gergely közölte tegnap, hozzátéve: a jegybanki, illetve a stabilitási törvény sem arról szól, amit a Fidesz hangoztat, mert azokkal nem erősödik, hanem éppen hogy gyengül Magyarország szuverenitása. * Az Európai Bizottság szóvivője tegnap megerősítette, hogy José Manuel Durao Barroso elnök levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz, akinek javasolta, hogy vonjanak vissza két törvényjavaslatot a parlamenttől.
Határon túli előadások Budapestre
Közös irányítás alatt, de önálló arculattal működik Bereményi Géza és Kálomista Gábor vezetése alatt 2012. január 1-jétől a budapesti Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad. Mint a közös szervezetbe került két intézmény új vezetői tegnapi bemutatkozó sajtótájékoztatójukon elmondták, Bereményi Géza író-rendező ügyvezető igazgatóként fogja össze a Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad működését, elsősorban a művészeti irányításra koncentrálva. Kálomista Gábor producer feladata menedzserigazgatóként a színház működési feltételeinek biztosítása lesz. Bereményi Géza emlékeztetett, íróként, drámaíróként, film-, színház- és operarendezőként egyaránt számos tapasztalatot szerzett, és jó ismerője a vidéki színházaknak is, ami nagyban segíteni fogja munkáját a Thália élén. Elmondása szerint háromnegyed részben vidéki és határon túli magyar társulatok előadásait kívánják elvinni a budapesti közönségnek.
Deutsch Tamás az alkotmánybíróságról
Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselője Facebook-bejegyzésében kommentálta az alkotmánybíróság (AB) hétfői döntéseit, s vulgáris kifejezéseket használva vetett fel kérdéseket a demokráciáért aggódó embereknek. "Hogy a búbánatban történhetett meg mindez? Ha jól tudom, Magyarországon lényegében már felszámoltuk a demokráciát, az AB-n csupa politikai komisszár dolgozik, meg egyébként is, a kádárista kurva anyánkat" – kezdte bejegyzését Deutsch Tamás. Majd úgy folytatta: "Vagy mégse? Az egész hiszti úgy hazugság, ahogy van? Műbalhé? Jól ismert szoclib szellemi-politikai maszturbáció? Magyarország egy normális, szabad, demokratikus jogállam? Átlag európai demokrácia? Működő alkotmánybírósággal?" "Na, erre varrjatok gombot demokrácia-aggódó drágáim" – zárta bejegyzését a fideszes politikus.