Díjeső volt március 15-e alkalmával a Parlamentben. A ’48-as forradalom évfordulóján átadott Kossuth- és Széchenyi-díjakkal jár a legjelentősebb pénzjutalom is: az összeget évente módosítják, a törvény szerint ugyanis az előző évi nettó átlagkereset ötszörösét kapják meg a kiválasztottak – ami idén 8,5 millió forintos juttatást jelent. A két nagy díj abból a szempontból is kivétel, hogy a velük járó pénzjutalom adó- és illetékmentes.
Az Országgyűlés tavaly decemberben módosította az állami kitüntetésekről szóló törvényt, amelyben átírták a korábbi díjrendszert. A legmagasabb fokozatú elismerés a Magyar Szent István Rend lett, a második pedig az újra felélesztett Magyar Corvin-lánc. Ezt sorrendben a most alapított Magyar Becsületrend követi, majd a Magyar Érdemrend következik (amely a korábbi legmagasabb kitüntetés, a Magyar Köztársasági Érdemrend lefokozott változata), valamint a Magyar Érdemkereszt. A módosítás nem érintette a Kossuth- és Széchenyi-díjakat.
Megfejelt apanázs
A 2012-es költségvetésben természetesen számoltak a díjeső költségeivel – ám a költségvetés összeállításakor nem mertek elég nagyot álmodni: a Köztársasági Elnöki Hivatal büdzséjében potom 292,1 millió forintot különítettek el az állami kitüntetésekre. Úgy tűnik azonban, hogy – mint szinte minden évben – kissé alultervezték a keretet, amit a magyar kormány egy március 13-i határozatával végül 83,6 millió forinttal megfejelt. Az állami kitüntetésekre így összesen 375,7 millió forint állt rendelkezésre, amiből 44 Kossuth- és Széchenyi-díjra futhatná.
Persze ez így nem pontos, mert ha valaki például nagydíjat kap, a 8,5 millió forint duplájához jut hozzá. De nem csak a Kossuth- és Széchenyi-díjakkal jár pénz, az Érdemes és Kiváló Művészek, az írók és költőknek járó Babérkoszorúhoz, valamint a Népművészet Mesterei elismerésekhez is adnak jutalmat. A kiváló művészek és a Babérkoszorúsok a Kossuth-díj 85 százalékát vagyis 7,2 millió forintot kapnak, míg az érdemes művészek a Kossuth-díjjal járó pénzjutalom mindenkori összegének felét, vagyis idén 4,25 millió forintot.
Feltámad a Corvin-lánc
Ugyanakkor nemcsak a pénzdíjak, maguk a kitüntetések is pénzeket igényelnek. A kormány újra megpróbálja feltámasztani a Corvin-lánc intézményét, a miniszterelnök idén ismét adományoz Corvin-lánc elismeréseket. Az első Orbán-kormány idején "újjáélesztett" kitüntetéssel nem jár pénzjutalom, és megszűnik a korábban hozzá kapcsolódó ösztöndíjrendszer, ami havi 500 ezres juttatást jelentett fiatal kutatóknak, művészeknek. A Corvin-láncot 12 helyett immár 15 személy viselheti.
A kitüntetés az olasz művésztől eredő, XV. századbeli, harmincöt milliméter átmérőjű érem másolata, amely Mátyás királyt mellképben, jobboldali profilban ábrázolja Mathias Rex Hungariae körirattal. Az érmet gazdag, részben zománcozott, áttört művű reneszánsz díszítmény övezi, amelybe felül mondatszalag fonódik Pro scientia – litteris – et artibus felirattal. A díszítményes érem fölött aranykoszorúban Mátyás király zománcos címere van, amely arany bevonatú ezüst nyakláncon függ. A függőrész teljes hossza száz milliméter. A Corvin-lánc kisebbített alakja a Magyar Corvin-lánc függő részének hű másolata negyven milliméteres méretben. A láncok már elkészültek, a tíz lánc 3,2 millió forintba került.
A Horthy Miklós által Magyarország mecénás királyának, Hunyadi Mátyásnak az emlékére 1930. október 11-én alapított Corvin-lánc a magyar tudomány és művészet, valamint az oktatás és művelődés fellendítése terén szerzett kimagasló érdemeket ismeri el. A Corvin-láncokat, -koszorúkat és -díszjelvényeket először – Mátyás király születésnapjának tiszteletére – 1931 februárjában adta át a kormányzó. A két világháború közötti időszakban a legnagyobb állami kitüntetésnek számított a tudósoknak, íróknak, művészeknek járó jutalom. Az utolsó Corvin-kitüntetést Lehár Ferenc zeneszerző vette át 1943-ban. 1930 és 1943 között összesen 23-an kaptak Corvin-láncot, amely a jelenlegi szabályozás szerint magyar és külföldi állampolgárnak egyaránt adományozható.
A kitüntetés odaítéléséről előzetes tájékozódás után a miniszterelnök dönt, az átadásra a nemzeti ünnepekkor kerül sor. Ha az adományozottak száma eléri a tizenötöt, további kitüntetés csak azok egyikének kiesésével (halálozás, lemondás) adományozható. A kitüntetettek által alkotott testületnek, ahogy korábban is, véleményezési joga lesz az új tag felvételével kapcsolatban. Az új Corvin-láncokat várhatóan az állami ünnep alkalmából, augusztus 20-án adják át a kitüntetetteknek.