Itthon is bemutatkozott a Kanyó nemzetség

2012. augusztus 30., csütörtök, Élő múlt

Örömünkre s az összetartozás lelki impulzusaiként sokasodnak a nem egykönnyen összehozható családi találkozók. Heves és Nógrád megyéből származó Kanyó nevűek vettek részt azon a nemzetségi találkozón, amelyet Maksán tartottak, ahol jelenleg is a legtöbb Kanyó nevű honfitársunk él, vagy származott el onnan. E családnak ez a második nemzetközi találkozója, az elsőt a magyarországi Hermánszeg nevű településen (Szabolcs–Szatmár–Bereg megye) tartották, ahol a háromszéki Kanyó családok is képviseltették magukat.
 

  • Adományozta III. Ferdinánd német-római császár, magyar király
    Adományozta III. Ferdinánd német-római császár, magyar király
  • Dr. Kanyó Balázs
    Dr. Kanyó Balázs
  • Ismerkedés a templomkertben. A szerző felvételei
    Ismerkedés a templomkertben. A szerző felvételei

Kilencvenegy Kanyó és -leszármazott
Kilencvenegy hazai és külföldi személy nevét jegyezték papírra a maksai templomkertben. A találkozóra érkezőket a háromszéki szervezők nevében Kanyó István, az angyalosi református gyülekezet gondnoka köszöntötte. Emlékezetes esemény volt, amikor olyan Kanyó nevűek, Kanyó-rokonok találkoztak, akik évtizedek óta nem látták egymást, illetve sohasem találkoztak.
– Elhoztam ide az Erdélyi Genealógiai Társaságnál meglevő maksai, gelencei és nagyborosnyói Kanyó családfatöredékek rajzait és az anyaországi (kiskunhalasi, nemesmilicsi, szegedi) Kanyó-gyászjelentők másolatait. A szervező Kanyó István úr felkérésére – kívülállóként – végigfényképeztem a találkozó fontosabb pillanatait. Az a tapasztalatom, hogy nem mindig jut vissza a családtalálkozók szervezőihez az a sok felvétel, amit ki-ki saját célra készít, pedig nagyon kellenek ezek a képek a családi albumba, hogy legyen, amit majd bemutatni a következő, magyarországi találkozón. Talán már ott is, de a következő itthoni találkozón mindenképp másolni, digitálisan is rögzíteni kellene a leszármazottaknál fellelhető régi iratokat, fényképeket, és közszemlére kell tenni a különböző családágak rajzát – hadd legyen, amit kiegészíteni, amiről beszélni. Jó az, hogy a közösségi oldalakon már szerepel a Kanyó család, de vajon hány, zömében falun lakó, idős, nem nagyon tehetős rokonnak van otthon számítógépe, internet-hozzáférése, hogy követni tudja az ott elhelyezett családi híreket? – fejtette ki kérésünkre amolyan ünnepelőzetesként a találkozón jelen lévő Kocs János, az Erdélyi Gene­alógiai Társaság elnöke.
A találkozó egyfajta nyereségének számít, hogy megismerhettük a Mis­kolcról érkezett Diószeghyné Kanyó Emíliát, a Kanyó-találkozók szervezőjét és dr. Kanyó Balázs szegedi orvost, aki fiatal kora ellenére eléggé mélyen beleásta magát ennek a családnak a történetébe.


Imára hívott a maksai harang
– A családfakutatók szerint a múltba tekintés segít bennünket abban is, hogy a jövőbe nézzünk – fejtette ki a református templomban elmondott bevezető beszédében-köszöntőjében a Miskolcról érkezett Kanyó Emília. – Az elődök tisztelete és megbecsülése a családi szeretet, egyszersmind a hazafiasság alapja is. Amelyik család a múltját elhanyagolja, és őseit nem tiszteli, az a nemzetség életfájának egyik gyökerét metszi el. Már néhány évvel ezelőtt megfogant bennem az a gondolat, hogy az anyagi javakon kívül valami egyebet, többet, nemesebb dolgot is kellene gyermekeimre hagyni. Akkor kezdtem bele a családfakutatásba: honnan eredünk, és kik azok, akiknek génjeit örököltem-örököltük? Idő­közben nagy örömünkre megismerkedtem az egyik családfakutató fórumon dr. Kanyó Balázzsal és Kanyó Magdával. Utóbbival, aki sajnos, nem lehet most itt, Maksán, együtt szerveztük meg a hermánszegi első nemzetközi találkozónkat. Hagyományossá szeretnénk tenni össze­jöveteleinket, mert nagyon szétszóródtunk az országban, a világban. Élnek Kanyók Ameriká­ban, Japánban, Törökországban, Svájcban, Ausztriában, Londonban, és minden reményem, hogy jövőben még többen fogunk majd találkozni. Ugyanakkor örömmel jelzem, hogy jövő évi találkozónkat ismét az anyaországban, a Mátra-hegység alján elterülő, a Pásztó városával egybeépült Hasznosra szeretnénk összehívni.
A történeti emlékekben gazdag maksai kálvinista templomban Györgyi Zsolt, a település új lelkipásztora Mózes első könyvéből választotta a textust a Kanyókért behirdetett ünnepi istentiszteleten. Jézus Krisztus­nak Ábrahámig visszamenő genealógiai vonaláról szólva szorosan kapcsolta szószéki beszédét a Kanyó családi találkozóhoz. A templomi ünnepséget bensőségesebbé tette a nagyborosnyói Pakucsné, csíkszentkirályi Bors Etelka nyugalmazott tanítónő székely népviseletben elmondott verses köszöntője.
Tudtunk arról, hogy a háromszéki Kanyó család lécfalvi gyökerű, de a történelem folyamán meglehetősen szétszóródtak, Há­romszék-szerte több településen lehet találkozni ezzel a családnévvel, ám a genealógia különös fintora, hogy Lécfalván már nem élnek Kanyó nevűek. Nem tudunk arról, hogy valaki is egy csokorba gyűjtötte volna a háromszéki Kanyókat. Sajnos, a Tagányi-féle jegyzékben sem találtuk (1886), pedig ugyancsak régi nemes család, miként azt is nehezen lehetne már megfejteni, hogy a hiányosságoktól és hibáktól nem mentes, mégis alapvető munkának számító Pálmay József-féle műben (1902) a szerző miért szentelt felette kis teret ennek a családnak. Viszont ott találjuk az Erdélyi Múzeum-Egyesület által 2005-ben kiadott, a Királyi Könyveket újraközlő kiadványban, és említi a Tötösy-féle (Magyar történelmi nemesség családneveinek listája, Kanada, 2010) elektronikus összeállítás is.


Megszólal a családkutató orvos
– Kérem, foglalja össze a Háromszék napilap olvasói számára a Kanyó család eredetéről szóló végkövetkeztetéseit – kértük dr. Kanyó Ba­lázs előadót, a Szegedi Tudo­mány­egyetem neurológiai klinikájának munkatársát, aki erről a templomi istentisztelet után beszélt a gyülekezetnek.
– A család két fő részre osztható, melyeknek esetleges közös leszármazása, kapcsolata a múltba vész. Az erdélyi lécfalvi Ka­nyóktól régebbi bejegyzésekkel találkozunk. Az első említés 1548-ból való, és Kanyó Lászlóról szól, akit Bekes Adorján, Kézdiszék főbírája említ Maksán. Tudo­másom szerint ez a dokumentum az eddigi legrégebbi végrendeletek közé tartozik. A magyarországi ág további három-négy ágra szakad, melyeknek közös, XVII–XVIII. századi az eredete. És ezek mind-mind Nógrád vármegye területéhez köthetők. Vannak régebbi, a XIV–XV. század elejére vonatkozó forrástöredékek is, melyek nagyrészt a család felvidéki eredete mellett szólnak, részben köthetők az egykori Zemplén vármegye területén lévő településhez, Kányóhoz, mely a mai Szlo­vákia területén található. (Magyar neve Nagykőpatak, de 1899-ig Kvakócz néven szerepelt. Mai hivatalos szlovák neve Kvakovce –  szerk. megj.)
„A Kanyó család valószínűleg székely eredetű – olvassuk a Kanyó családok honlapján. – Az első fennmaradt nemesítő levél 1591. január 16-án Gyulafehér­váron, Báthory Zsigmondtól kelt. Ebben Kanyó János kézdiszéki lófőt (ki e címet Báthory Istvántól szerezte), illetve ennek testvérét, Györ­gyöt címeres levéllel illeti. (Kanyó János felmenői Ka­nyó László, 1548-ban Kéz­di­szék főbírájának özvegye, Bak Péterné földjén, Léc­falván jobbágyként szerepelnek). Innen a török–tatár dúlást követően a család egy része az Erdélyi fejedelemség határvidékére, Szat­már megyébe, Pócs­halmára, míg másik része a magyar királyság határvidékére, Nógrád megyébe kerül. Nó­grádban a Herecsény jobbágyi domíniumokat (birtokokat) kapják. Kanyó Máté és Imre Nógrád vármegyétől 1755-ben nemesi bizonyítványt kap (...) az 1645-ben adományozott armálisra vonatkozólag.” Ekkor kapták a magyarországi Kanyók az írásunkhoz mellékelt, 1645-ből származó családi címert.


Egy kutyabőr kalandos története
A legrégebbi Kanyó-címer a már említett, 1591-ben készült példány. Ezt az eredeti nemesi oklevélről származó színes címert – minősége miatt – lapunkban nem tudjuk közölni. Dr. Kanyó Balázs kérésünkre elmondta: az eredeti nemesi oklevélen látható a család legrégebbi címere is. Az oklevél eléggé kalandos úton került a család tulajdonába. „Valószínű, hogy egy háromszéki menekült vitte le magával az Alföldre a második világháború idején. Kistelek környékén dolgozott egy gazdánál, s halála után az oklevél befogadója tulajdonában maradt, majd onnan került a mi családunk birtokába. Az oklevélen látható címer egy mellvértben kivont karddal álló sisakos harcost ábrázol, és tökéletesen megegyezik azzal a címerleíró szöveggel, mely a Gyula­fehérvári káptalan korabeli címerleírásában olvasható” – magyarázta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1924
szavazógép
2012-08-30: Kitekintő - Zárug Péter Farkas:

Közeleg az Igazság napja

Szeptember elsejére Erdély-szerte reformátusok és nem reformátusok, RMDSZ-esek, Polgári Pártosok és Tőkés-pártiak egyaránt egy bikfalvi pap, Sánta Imre református lelkész kezdeményezésére meghirdették az Igazság napja tüntetést Sepsiszentgyörgyre. Úgy tűnik, a református Székely Mikó Kollégium minden jogállamiságot sutba dobó visszaállamosítási kísérlete végre ráébreszti a magyarságot határon innen és túl, hogy nem egymással kell hadakozni, pártoskodni a román politikai osztálytól kapott koncokért, hanem összefogva, a magyarság érdekében kell fellépni az elsikkasztott magyar jogokért.
 
2012-08-30: Család - :

Óvodába indulunk

Az óvodakezdés nagy mérföldkő a kisgyermek életében, így számíthatunk arra, hogy gyermekünk vérmérsékletének megfelelően fog reagálni a környezetváltásra. Andree Tünde Eszter, pszichológus, bábterápiás foglalkozások vezetője a Lurkovilag.hu honlapon közölt ezzel kapcsolatos tudnivalókat.