Első alkalommal tartottak konferenciát a fenntartható építészetről a Székelyföldön a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a háromszéki és sepsiszentgyörgyi önkormányzat közös szervezésében a megyeháza üléstermében tegnap. Az esemény tervezőket, építőket, építőanyag-gyártókat és -forgalmazókat, illetve az ún. intelligens házak automatizálásával foglalkozó szakembereket, önkormányzatokat szólított meg.
Édler András, a kamara elnöke elmondta: kezdetről van szó, ezentúl évente megismétlik a hasonló rendezvényeket, hogy kicserélhessék tapasztalataikat. Úgy véli, az alternatív megoldások Háromszéken, Székelyföldön is megvalósíthatóak, s ebben nagy szerepet vállalhatnak az önkormányzatok.
Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke szerint új fejezet nyílt a kamara életében, nemcsak személyi változás történt annak élén a nyáron, hanem koncepcióváltás is, s ez új irányt nyit az együttműködésben. A fenntartható építészeti elképzelések találkoznak a megyei önkormányzat terveivel – mondotta az elöljáró, s ajánlotta, találjanak egy olyan települést, ahol ezt meg lehet valósítani. Javaslatot is tett, megnevezte az erdők között fekvő Zalánpatakot, amely építészetileg „még nincs annyira elrontva”, hogy ne lehessen visszahozni, így önálló energiaforrásokkal rendelkező, fenntartható, tipikus székelyföldi falut lehetne belőle kiépíteni. A jövő évi költségvetésből megtervezhetik ennek első lépéseit. Más települések is bekerülhetnek a körbe – fűzte hozzá.
A konferencián az alacsony költségvetéssel, de annál több élő munkával épülő, kis fenntartási költségű, tájba illeszkedő építmények témakörét járták körül. Szó esett dombházakról, szalmabálás hőszigetelésről, napenergia tárolásáról, szélgenerátoros energiatermelésről, az autonóm házról, az önellátó faluról és más, környezetbarát megoldásokról.