Ma és holnap este a Kamarateremben tartja új bemutatóját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház: Neil LaBute amerikai kortárs szerző Valami csaj(ok) című darabját Radu Alexandru Nica rendezte. Az előadás magyar nyelvű ősbemutatónak számít, a 2005-ben írt színművet Ungvári-Zrínyi Ildikó marosvásárhelyi színházkutató fordította.
A történet egyszerűnek tűnik: a darab főhőse (Mátray László) házassága előtti utolsó kalandként végigjárja legényélete helyszíneit, felkeresve egykori szerelmeit, ám útja során kiderül, nem olyan egyszerű lezárni a múltat. Radu Alexandru Nica rendező a temesvári német színház művészeti vezetője, a fiatal romániai rendezők egyik legkiemelkedőbb, UNITER-díjas művészeként emlegetik. Második alkalommal rendezi Neil LaBute Valami csaj(ok) című darabját, mondotta lapunknak, ám először fordul elő, hogy másképp közelíti meg egy színmű szövegét, korábbi viszonyulását tévesnek tartja.
A mostani előadásban az emberi viszonyok, a férfi–nő kapcsolat, a hibák, illetve azok feldolgozása, az idő visszafordíthatatlan múlása, az elveszített szerelem kérdésköre foglalkoztatja. E témakört érintő következtetéseit cinikusnak érzi, szerinte egy működőképes kapcsolathoz nem elegendő a szerelem, mi több, az akár árthat is egy egészséges viszonynak. Úgy véli, emberi korlátaink miatt ritka az őszinteségen, mint legfőbb értéken alapuló viszony, miközben számára az is egyértelmű, igazság nélkül lehetetlen létezni, de ezzel nagyon kényelmetlen szembesülni. Ugyanakkor szükséges feltenni a mi lett volna, ha nem ezt, hanem azt teszem kérdést, mert enélkül nem láthatunk mélyebbre magunkban. Az előadás nem életrecept, magyarázza, hanem létező problémákra, az érem mindkét oldalára próbál villantani, akár önismerti gyakorlatra is lehetőséget teremt, a nézők bizonyosan általuk már megélt élethelyzetekre ismernek, a humor sem hiányzik belőle. Szereti az amerikai szerzőt, de ezzel a darabbal most lezár egy rendezői korszakot, a nyers valóság, a létező problémák felvetése után a költészet, a képzelet világa felé szeretne fordulni.
Radu Alexandru Nica jól érezte magát Sepsiszentgyörgyön, kalapot emel az itteni színészek előtt, folyamatosan kérdéseket felvető művészekként ismerte meg őket. A harmincöt esztendős, doktori disszertációval is rendelkező, szebeni születésű színházi rendező negyedrészt szász származású, így a német kultúra jó ismerője (két évig tanult Münchenben, rangos hazai teátrumok mellett rendezett Németország-ban és az Amerikai Egyesült Államokban). Szerinte a művésznek hidakat kell építenie az emberek között, és úgy véli, a színház feladata kérdéseket feltenni, nem válaszokat adni.