A terjesztők szerint nincs piaca a kortárs erdélyi magyar irodalomnak – erre szeretne rácáfolni a Kolozsváron életre hívott Sétatér Kiadó, amelynek első három kötetét tegnap mutatták be Tusványoson.
László Noémi Föld, Király Zoltán Szívtűzoltóautó és György Attila Bestiarium Siculorum kötetét Lakatos Mihály, Magyarország sepsiszentgyörgyi kulturális központjának vezetője ismertette, a jelen levő szerzőket Gál Attila kérdezte.
Egyelőre kulturális egyesületként működik a Sétatér, nonprofit szervezetként adnának ki könyveket, a bevételt pedig irodalmi rendezvények szervezésére fordítanák – mesélte Király Zoltán. Mint mondta, jelenleg nincs utóélete a könyvnek Erdélyben: a gazdasági társaságok pályáznak a támogatásra, elnyerik, majd elszámolnak, és ezzel bezárul a kör. László Noémi szerint évek óta érzékelhető az elégedetlenség az erdélyi magyar írók, költők körében, hogy a még nem befutott, nagyon híres szerzők könyveit gyakorlatilag nem lehet megvásárolni, mert a terjesztők szerint nincs piaca – az új kiadó révén azt próbálják kideríteni, igaz-e ez. Mert ha igen, akkor bizony csomagolhatunk, és mehetünk Madagaszkárba – jegyezte meg. Addig is azonban az írók, költők megpróbálják saját kezükbe venni könyveik sorsát az új kiadó létrehozásával. A szerző Föld című verseskötetét ismertetve Lakatos Mihály elmondta: László Noémi létbölcseleti kirándulásra hív, mely során a bizonytalanságból a bizonytalanságba kalauzolja az olvasót, a könyv „mazochista mélyfúrás önmagunkba”. Király Zoltán nem lét-, hanem életverseket ír Szívtűzoltóautó kötetében, költészetté avatja a bennünket körülvevő valóságot – fogalmazott Lakatos Mihály. György Attila Bestiarium Siculorum prózakötete kapcsán megjegyezte: nem alkalmas esti mesének – erről a jelenlevők is meggyőződhettek felolvasása után, miként arról is, hogy nevetésre viszont annál inkább alkalmas a szerző nyelvi leleményessége és humora révén. A kötet képzeletbeli humoros állatokat ír le, mint a szeszmacska, a rézfaszú bagoly vagy a székely mintaférj – amely állat nincs es.