A vallásszabadság napjáraA másság áldás

2014. január 13., hétfő, Közélet

1568. január 6. és 13. között a Tordán tartott országgyűlés messze meg­előzve Európa nyugati részét négy vallás – a katolikus, evangélikus, református és unitárius – szabadságát és egyenjogúságát mondotta ki elsőnek a világon: államvallás nincs, az uralkodói hatalom fölötte áll az egyházinak, de nincs joga közöttük bármilyen szempontból különbséget tenni.

Nem érvényesül a területi elv sem: bármely városban vagy faluban több felekezet élhet együtt, a földesúr nem avatkozhat be jobbágyai vallási hovatartozásába, a törvény szerint mindenki maga döntheti el, melyik vallást követi. Bárkinek is tilos a más felekezetűeket szidalmazni, papjait gyalázni, ellenük erőszakos cselekedetet elkövetni.
Olyan korban, amelyben tőlünk nyugatra a vallás nevében az országok háborút viselnek egymás ellen, amikor Franciaor­szágban a Szent Bertalan-éji vérengzés több tízezer hugenotta halálát hozza, amikor a Habsburg-császár kijelenti, hogy in­kább váljék lakatlan sivataggá országa, de nem tűri meg a pro­testáns vallásúakat – Erdély a felekezeti béke földje. Köszönhető mindez Erdély sajátos „kompország” helyzetének a török és a német birodalom között, de nem utolsósorban köszönhető a humanista János Zsigmondnak és az ő  szellemét pallérozó udvari papjának, Dávid Ferencnek, az unitárius vallás megalapítójának. Ezért is történelmietlen és sértő az unitáriusokra nézve évről évre hallani, hogy a csíksomlyói búcsút tévesen egy alig száz évvel ezelőtt felkapott legendára vezetik vissza, miszerint a csíki katolikusok ellen induló János Zsig­mond hadai feletti győzelem emlékére jött volna létre a búcsú. Azonkívül, hogy semmilyen feljegyzés nincs ilyen csatáról, hogyan indíthatott volna vallási hadjáratot az, aki a vallásszabadságot törvénybe iktatta, aki Dávid Ferenccel együtt vallotta: „Isten igéjét nem lehet tűzzel és vassal terjeszteni”?
Ma, amikor keressük azt a szellemi fundamentumot, amelyre jelenünket felépíthetnénk, kétségtelen, hogy a vallásszabadság törvénye igazi transylvanikumként egyik legnagyobb szellemi kincsünk. Mai nyelvre lefordítva jelentőségét: ekkor mondták ki a mindenkori demokratikus társadalom alap­elvét: hogy a másság nem átok, hanem áldás, amellyel meg kell tanulni békésen együttélni.
Most, amikor őshonos kisebbségként nemzeti és vallási vo­nat­kozásban is megtagadnák a puszta léthez való jogunkat, amikor saját szülőföldünkön hontalanként kezelnek, az őseink által létrehozott, jogtalanul elorzott egyházi épü­leteink, iskoláink visszaszolgáltatását megtagadják, miközben az államegyházként működő ortodox egyháznak hatalmas ingatlanokat ajándékoznak, hogy hagymakupolás honfoglalással vegyék el életterünket, és amikor egyes magyar felekezetek is a más ma­gyar felekezetek életterét szűkítik azáltal, hogy még mindig kö­vetelik a reverzálist – az ifjak jövendőbeli gyermekeinek feleke­zeti hovatartozásáról tett ígéretet –, amikor szerte a világon mil­liók és milliók szenvedését okozza a vallási, nyelvi, bőrszín­beli másság elfogadásának képtelensége, jó arra gondolni, hogy itt, Erdélyben volt egy történelmi pillanat, amely, ha nem is válthatta meg végérvényesen a világot a vallásszabadság gyakorlatba ültetésével, de  legalább pironkodásra indítja őszintébb pillanataiban alaptalanul öntelt törpe korunkat.
Kovács István unitárius lelkész

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 45
szavazógép
2014-01-13: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

A vallásszabadság ünnepe (Sepsiszentgyörgyi unitárius templom)

Magasan meghaladta a mai erdélyi és hazai lelkiismeretiszabadság-gyakorlatot az a vallásszabadsági törvény, amelyet az 1568-as erdélyi országgyűlésen meghirdettek a rendek törvényhozói – hangsúlyozta tegnap ünnepi szószéki beszédében tiszteletes Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész –, mert napjainkban is olyan események zajlanak, amelyek során üldözik azt a felfogást, amely to­le­ranciával és türelemmel viseltetik a faji, a nemzeti, nyel­vi másság irányában.
 
2014-01-13: Közélet - :

Nőttek a bírságok

A KRESZ ellen vétő járművezetők jóval nagyobb bírságokat fizetnek idén. Mi több, ebben az évben kétszer is növek­szik azok összege, melyet a mindenkori minimálbér függvényében állapítanak meg, egy büntetőpont értéke a minimálbér tíz százaléka.