Tanácsi rétek csak a helyi gazdáknak

2014. január 14., kedd, Gazdakör

Hosszas várakozás után a szakminisztérium múlt év végén jelentette meg az alkalmazási rendelkezéseket a májusban kiadott, legeltetést szabályozó kormányhatározatra. Újdonságnak számít, hogy az új, decemberi rendelkezés szerint a helyi tanácsok tulajdonában levő legelőkön csak a helyi közösségben élő és gazdálkodó állattenyésztők (magán vagy jogi személyiségű állattartók) legeltethetik állatai­kat, és csak az  állat-egészségügyi hatóság országos nyilvántartásában szerepelő jó­szágot.
 

A legelők az állatok legeltetésére vagy takarmánytermesztésre használhatók. Til­tott viszont e területek rendeltetésének vég­leges vagy időszakos megváltoztatása, ugyan­is Románia az uniós csatlakozáskor vállalta, hogy nem módosít a 2007. január elsejei legelők nagyságán. Sajátos esetekben (pl. nyári szállások vagy menedék­házak építése az állatok számára, országos érdekeltségű építmények, magasfeszült­ségű oszlopok elhelyezése, alternatív energiát termelő berendezések létesítése vagy az illető terület fejlesztési programokban való szereplése) a mezőgazdasági minisztérium jóváhagyása szükséges. Ebben az esetben viszont a kivett terület nagyságával egyenlő másik helyet kell legelővé át­a­lakítani (pl. nem mezőgazdasági területet vagy a nem termelő területet feljavítással). A legelő felülvetése csak a honos növény­zet megtartásával megengedett. A helyi tanács legtöbb öt évre adhatja bérbe a le­gelőit a helyben gazdálkodó magánsze­mélyeknek vagy egyesületeknek. A bérleti szerződéseket a helyi tanácsnak minden év március 1-jéig kell megkötnie, betartva a terület lefedettségi feltételét: hektáronként legkevesebb 0,3 számos állat. A szerző­déshez mellékelni kell a legelő kihasználási tervét, az ott tartott állatok számát, a terület tervrajzát, a talaj besorolását, a honos növényösszetételt, a legeltetési idő­szakot, a legeltetési képességet (termőké­pességet), az utak, nyári szállások és itatási lehetőségek helyrajzát, a bérlő által kötelezően elvégzendő legelőfel­javítási és karbantartási munkálatok sorát. A helyi tanács hatáskörébe tartozik az éves legel­tetési díj megszabása, figyelembe véve az illető legelő termelékenységét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 828
szavazógép
2014-01-14: Nemzet-nemzetiség - Szekeres Attila:

Amikor Erdély megelőzte korát

Az önállósulás folyamatát élő Erdély négy és fél évszázaddal ezelőtt messze felülmúlta Európát. A világon elsőként itt fogalmazták meg a vallásszabadság tételét, s azt törvénybe foglalták. Épp évfordulót ünneplünk, hiszen 1568-ban a vízkereszt napjára Tordára összehívott országgyűlésen kimondták a vallások egyenlőségét.
2014-01-14: Gazdakör - :

A közlegelők rendben tartása

A közösségi legelők karbantartása régebb is komoly kihívásnak bizonyult. A kér­déssel komolyan foglalkoztak, annyira, hogy a magyar agrártárca 1920-ban megfogalmazta a közlegelők rendben tartásának fő irány­vonalait. A kérdés ma is égető, ezért tartottuk fontosnak felidézni ezeket az irányvonalakat: