Nemes Előd egy héttel ezelőtt bejelentett részleges szakítása az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP), úgy tűnik, kisebb hullámot indított el, tegnap magát a párt egyik alapító tagjának nevező Váncsa Jenő (aki szerepelt az EMNP megyei önkormányzati listáján is) a sajtónak eljuttatott közleményben tájékoztatott, hogy a jövőben az RMDSZ-ben kíván tevékenykedni, és több társát is nevesíti, akik hasonlóan döntöttek.
Benedek Erika, a Néppárt megyei elnöke leszögezte, pártjuk egy értékrend mentén jött létre, a kezdetektől ugyanazokat az elveket követik, ha valaki ezt már nem érzi magáénak, menet közben rájött, hogy más elvek mentén politizálna, az távozhat, döntését tiszteletben tartják.
Váncsa Jenő lépése indoklásaként azt írja, azért határozott így, mert „az elmúlt egy évben az EMNP háromszéki szervezetének vezetőségébe nem a megfelelő emberek kerültek, az általunk közösen alapított szervezet rossz irányba halad, és a szétesés küszöbére került”. Kifogásolja, hogy egy éve egyetlen megbeszélésre nem hívták meg, úgy gondolja, jelenlétét nem tartják fontosnak, „ezért január 15-i dátummal kilépek az Erdélyi Magyar Néppártból” – írja közleményében, melynek címe: Megosztó politika helyett összefogást. Az RMDSZ gidófalvi tisztújító ülésén jelentette be, hogy a jövőben inkább a szövetség munkáját segítené, s mint írja, ugyanakkor közölte hasonló szándékát Berde Rozália, az EMNP gidófalvi és Vancea Lajos sepsikőröspataki önkormányzati képviselője, indoklásuk szerint „nem kívánják a központi EMNP által elvárt megosztó politikát folytatni, a községek haladása érdekében a továbbiakban az RMDSZ-es polgármesterek munkáját kívánják segíteni”. Váncsa Jenő közleményében arról is tájékoztat, hogy tudomása szerint Jakabos Janka, az EMNT és az EMNP háromszéki alapítója is kilépett az Erdélyi Magyar Néppártból, január 15-én SMS-ben közölte több ismerősével: „Az elmúlt napok eseményeivel meggyőződésemmé vált, hogy a háromszéki EMNP-tagságomat megszüntetem.”
Benedek Erika a Háromszék kérdésére elmondta, hivatalosan semmilyen formában nem jelezték szándékukat a távozók, a megyei elnökség a következő napokban dönt arról, milyen lépéseket tesz ezek ügyében, a párttagságról való lemondás, illetve a pártból való kizárás ugyanis maga után vonja az önkormányzati mandátum elvesztését is. „Vannak bizonyos politikai érdekek, amelyek egyértelműen azt a látszatot akarják kelteni, hogy a Néppárt szétesőben van. Ez nem igaz. Egy-két személy távozása nem jelenti a véget” – fogalmazott a megyei elnök. Leszögezte, az EMNP bizonyos értékrend mentén, elvek képviseletére jött létre, és mindvégig következetes maradt. „Ha valaki már nem tartja fontosnak, nem vállalja ezeket az elveket, távozhat, nem tehetünk egyebet, sajnálattal tudomásul vesszük” – mondotta. A Váncsa Jenő által megfogalmazott vádakkal kapcsolatban, miszerint a Néppárt megosztó politikát folytat, holott összefogásra lenne szükség, Benedek Erika egyértelműen megfogalmazta: a Néppárt a többpártrendszer híve, szükség van az átláthatóságra, és ezt csak ellenzéki kontroll tudja biztosítani, meglátása szerint, ami most történik, az egyfajta visszarendeződési kísérlet, akik a háttérben állnak, az egypártrendszert próbálják visszaállítani.