Folytatják idén is a webkamerás gólyavalóságshow-t Háromszéken, illetve más madarak bekamerázott fészkét is figyelemmel követhetik az érdeklődők, sőt, egy pluszban levő felvevőgépet állatbarát program indítására ajánlanak fel – ez az eredménye a Rara Avis Madártani Egyesület, a Sepsi Rádió és a Vadon Egyesület összefogásának. Utóbbi – hogy ne csak Izland vagy az Amazonas vidéke legyen fotósparadicsom – nemzetközi természetfotó-pályázatot is meghirdetett.
Egy gólyafészek bekamerázásának ötletét régebb felvetette Kelemen László, a Rara Avis egyesület vezetője, megvalósítása tavaly vált lehetővé, az oltszemi gólyacsalád életét élőben lehetett követni a Sepsi Rádió honlapján. Volt is nagy érdeklődés a gólyavalóságshow iránt, olyannyira, hogy idén újra beüzemelték a kamerát. Sőt, egy másikat is felszereltek a fészektől valamivel távolabb, ezt az indokolta, hogy tavaly számtalan alkalommal a gólyapár furcsa reakciójára a közvetlen vagy távolabbi környezetben zajló történések ismerete nélkül nem tudtak magyarázatot adni – ismertette Grubisics Levente, a rádió vezetője. A gólyapár egyébként már megérkezett, március 20-án Ottó, 24-én Fanni, túl vannak a párzási időszakon, jelenleg csak a tojó tartózkodik a fészekben, a hím pár napja eltűnt.
A Rara Avis egyesület évek óta zajló gólyaprogramja most új fejezethez ért, idén megpályázzák az Európai gólyafalu kiírást, és Barátosnak jó esélye van, hogy Romániában elnyerje ezt a címet – mondta el Kelemen László. Barátos, Orbaitelek, Páké körzetében évek óta természetes módon szaporodnak a gólyafészkek, tavaly negyvenkettőt számoltak (amúgy a múlt esztendő kiemelkedően jó év volt a gólyák gyarapodása szempontjából is, ami harminc éve nem fordult elő térségünkben, hat fiókát is nevelt egy pár, de nagyon sok fészekben öt tojást költöttek ki). A gólyafalu cím hosszú távon hozna eredményt, a helyi közösség programokat építhet rá, akár gólyafesztivált is, mint tették a Szatmár megyei Érendér településen, mely évek óta e cím birtokosa Romániában – magyarázta Kelemen László.
Fészkek bekamerázásával a Vadon Egyesület is foglalkozik, ők eleve a nem szokványos életterek megmutatását tűzték ki célul, így került sor egy vörös vércse család odújának filmezésére az illyefalvi református templom tornyában, az ottani történések szintén élőben követhetőek a Vadon.ro honlapon – mutatta be az egyesület programját Demeter János ügyvezető igazgató. Egy másik kamerát egy tizennyolc méter magas fán levő fészekre helyeztek fel, hogy annak lakói kik lesznek, még nem tudni, hiszen megfordult ott már több madár, de még egy sem vette birtokába. Erről nem tudnak élő közvetítést sugározni, háromnaponta az elmúlt időszak sürítményét teszik fel a honlapra. Egy harmadik kamerájuk pedig „kiadó”, Demeter János azt mondta, azok jelentkezését várják, akik érdekes állatok – nem feltétlenül madár, lehet az nyest is például – fészkét javasolják bekamerázásra, ez lesz az állatbarát programjuk, évente Állatbarát-díjat is szándékszanak kiosztani. Amúgy a kamerázásról Demeter János elmondta, fekete gólya fészkére szerettek volna egyet felszerelni, de egyetlen ilyen fészekről tudnak a megyében, az is nehezen megközelíthető helyen található. Holott elég sok a fekete gólya Háromszéken, ám ellentétben fehér párjával, nagyon félénk madár, ha fészke közelében megzavarják, akár kis fiókáit is képes elhagyni, új helyet keresve magának.
A Transnatura (Erdély és a természet szavak összevonásából kialakított megnevezés) nemzetközi természetfotó-pályázatot tegnap hirdette meg a Vadon Egyesület, ennek célja, hogy régiónkat is felfedezzék a természetfotósok, hiszen nem csak féltucatnyi hely van a földkerekségen, ahol gyönyörű felvételeket lehet készíteni. Idén még nem, de jövőtől az Erdélyben készült természetfotókat külön kategóriában versenyeztetik, a pályázat eredményhirdetését és díjazását július 4-én fesztivállal kötik össze, melyen többek között természetzene-koncert is hallható majd.