MÁS RÉGIÓK IS FÜGGETLENEDNÉNEK. Nem Székelyföld az egyedüli olyan térség, amely önrendelkezésre törekszik, az állami adminisztrációval elégedetlen emberek más történelmi régiókban is latolgatják, nem járnának-e jobban, ha az ingatag bukaresti kormányzástól függetlenül intézhetnék ügyeiket – nyilatkozta Teodor Meleşcanu a România liberă napilapnak.
A külügyi hírszerzés éléről az államfőjelöltségért hirtelen lemondott politikus szerint elsősorban Erdélyről van szó, amely fejlettebb a többi országrésznél.
TANKÖNYV MAJD VÁLASZTÁSOK UTÁN. A következő hetekben főként kampányanyagokat nyomtatnak Romániában, ezért az elsős és második osztályos tankönyveket legfeljebb az elnökválasztás után, azaz két hónapos késéssel kaphatják kézbe a kisdiákok. A oktatási minisztérium nemrég aláírta a szerződést a versenytárgyalást megnyert kiadókkal, a nyomdák azonban túlterheltek a politikai reklámokkal, vagy a szükséges papírmennyiség vagy a szakember hiányzik ahhoz, hogy gyorsan, akár éjszakai váltásban teljesítsék a tankönyvrendeléseket. A kiadóknak nincs pénzük perelni emiatt, így a gyermekek csak a téli vakáció előtti hetekben tanulhatnak majd az új könyvekből. (Adevărul)
A BIZTONSÁGI CÉGET HIBÁZTATJÁK. A BGS őrző-védő céget hibáztatják a szombati román–magyar focimeccsen történtekért a román lapok. A stadionon kívül a belügyminisztérium 12 ezer rendőrt, csendőrt és határőrt mozgósított országszerte, akik bukaresti tartózkodásuk idején szoros védőőrizetet biztosítottak a magyar szurkolóknak, elzárva őket a román drukkerektől. A hazai közönség beléptetését és a stadionban a rendfenntartást azonban a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) a BGS őrző-védő cég mintegy ezer rendfenntartójára bízta, akik a beléptetésnél felületesen, a lelátókon pedig túlbuzgón végezték feladatukat. A román ultrák motozás nélkül jutottak be a lelátókra, és már a meccs előtt petárdákat, öngyújtókat, füstgránátokat dobáltak a magyar szurkolókra, akik feltépett székeket hajigáltak vissza. Az őrző-védő cég emberei aztán maguk is brutális fellépéssel próbáltak rendet teremteni, amiből leírhatatlan erőszakhullám bontakozott ki: 46 szurkoló került végtagtöréssel, fejsérüléssel kórházba, a BGS két emberét is átdobták a korláton a románok, akik ipari mennyiségű pirotechnikai eszközt vihettek be, így keletkezett a „Gázai övezetre” emlékeztető, háborús hangzavar. A labdarúgó-szövetség utólag elnézést kért a román szurkolóktól, a BGS pedig tegnap felbontotta a szerződést a szövetséggel. A csendőrség 30 román szurkolóra szabott ki összesen 18 ezer lejnyi bírságot rendbontásért és petárdázásért, közülük húszat fél évtől egy évig terjedő időszakra kitiltott a stadionokból. A szombati mérkőzést – amelyen mintegy 500 széket törtek össze – országszerte hatalmas érdeklődés kísérte, a román közszolgálati televízió közvetítését átlagosan 3,3 millióan nézték, ez csak kevéssel marad el német–argentin vb-döntő 3,4 milliós nézettségétől. A legtöbben a meccs utolsó perceit látták: akkor 4,3 millióan lesték az eredményt.