Aggódnak a szemerjai lakosok a Büdöskút miatt – a közelében levő egykori Liba csárda ugyanis szennyezi a környezetet, és ezzel láthatóan senki sem törődik. Huszonhárom aláírással ellátott levélben értesítették a megyei közegészségügyi igazgatóságot, az állat-egészségügyi igazgatóságot, a környezetőrséget és a Szemerja-Görgő Közbirtokosságot arról, hogy már több hónapja laknak a pacéi elhagyott vendéglőben, és a szennyvíz bűze elviselhetetlenné vált; attól is tartanak, hogy beszivárog a talajba, és ihatatlanná válik a közkedvelt, gyógyhatású Büdöskút vize, amit naponta több százan visznek haza, és nem csupán sepsiszentgyörgyiek.
A levélre a törvényes 30 napos határidőn belül egyedül a környezetőrség válaszolt, de abban sincs köszönet: a jelzett gond nem tartozik a hatáskörükbe, továbbküldték a polgármesteri hivatalnak és a közegészségügyi igazgatóságnak – írják. Ezt a Szemerja-Görgő Közbirtokosság elnöke, Csákány László elfogadhatatlannak tartja, hiszen az őrség gyakran rendőri segítséggel ellenőrzi, hogy nem mosnak-e autót a patakban. Ez a forrás is van annyira fontos, hiszen már a római korból ismert, és köréje telepedtek le az első szemerjai lakosok; gyógyhatása is jelentős. Sokan fogyasztják a gyógyulás reményében, és lehet, hogy fertőzik magukat; lépnünk kell, ha nem akarunk részesei lenni az esetleges kínos következményeknek – állítja. A közbirtokosság kényes helyzetben van: a Pacé a visszaszolgáltatásokkal ismét az egykori tagok és örökösök tulajdonába került, a közepén levő, hajdan igen népszerű vendéglő azonban a magánosítással kívülálló személyeké lett. Jelenleg munkásszállásként működik, ez sem örvendetes, de nagyobb baj, hogy a közbirtokosság tehetetlen a területét érő szennyezés ellen.
A helyszínen, a messziről rendezettnek tűnő épület körül szanaszét dobált söröspalackok hirdetik a benne lakók szabadidős foglalatosságait. Csákány elmondta: előbb velük próbáltak szót érteni, közölték a környéken élők elégedetlenségét, de a megoldás az volt, hogy egy markológéppel kavicsot szórtak a szennyezett felületre. Ez nem szünteti meg, csak elfedi a problémát, ami a csapadékosabb téli időszakban csak súlyosbodik – véli a közbirtokossági elnök, aki szerint senki sem ellenőrzi a Büdöskút vizének minőségét.
A polgármesteri hivatal november közepén értesült arról, hogy milyen természetű gond van a Pacén, és azonnal lépett – nyilatkozta megkeresésünkre Czimbalmos-Kozma Csaba városgondnok, aki az általa elrendelt intézkedésekről a közbirtokosságot is értesítette. A szennyezés abból ered, hogy az egykori vendéglő emésztőgödre nem elég nagy, és kiszippantására sem a tulajdonos, sem a bérlő cég nem kötött szerződést a városi közüzemekkel. Lehetetlen, hogy ne tudnák, mi a teendő, mert egy szakcég, a városi vízhálózat felújításán dolgozó Hidroconstrucţia emberei laknak ott. Mikor a gödör megtelt, kifolyt a szennylé, és hosszú hetekig senki nem törődött vele, de a lakossági panasz után a városháza kiküldte a szippantókocsit. A bérlő vállalta, hogy ezentúl rendszeresen kiürítteti a gödröt, de ez is pénzbe kerül, és máris kialakult egy ördögi kör: a közüzemek tartoznak a közművesítést végző vállalatnak, az pedig nem fizeti ki a szippantást. A helyzet akkor fog megoldódni, ha a csatornázással elérnek a József Attila utca végéig is (ezt idénre tervezték be), és a jobb sorsra érdemes épületet rákötik a hálózatra – közölte a városgondnok. Azt is elmondta: a sepsiszentgyörgyi forrásokat a polgármesteri hivatal félévenként ellenőrizteti a közegészségügyi szakemberekkel, a legutóbbi eredmények szerint a Büdöskút vize nem szennyezett, fogyaszthatják bátran az emberek.