Baleset és elsősegélynyújtásBemutató a Berde Áron-iskolában

2015. november 27., péntek, Közélet

A Salvatore Egyesület, valamint a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség gyakorlati bemutatójának helyszíne volt tegnap a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Szakközépiskola. A közúti balesetekben elhunyt, illetve megsérült áldozatok világnapja alkalmából a diákok élőben láthatták, mit jelent két jármű ütközése, a sérültek ellátása, illetve betekintést nyertek az elsősegélynyújtás világába, és egy tűzoltást is végignézhettek.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség négy járművel érkezett a bemutatóra. Ezeket, valamint a mentéshez és a tűzoltáshoz használt eszközöket a diákok alaposan tanulmányozhatták, de előbb végigkövették a mentési folyamatot, amelyet egy közúti baleset során mind a felügyelőség, mind a mentőszolgálat munkatársai levezetnek. A szimuláció során a tűzoltók bemutatták, mit jelent megelőzni az összeütközött járművek kigyulladását, majd kiszabadították a két beszorult áldozatot, akiket a szintén a helyszínen felállított közös mentőpontra a rohammentő-szolgálat járműve szállított el. A sátorban a fiatalok azt is láthatták, mi történik a sérültekkel, miután őket elszállítják a szerencsétlenség helyszínéről.
Az egyesület tagjai ezt követően az alapvető elsősegélynyújtási szabályokat mutatták be a diákok soraiból jelentkező önkéntesek segítségével. A fiatalok megtudhatták, hogyan kell eljárniuk helyesen, ha fulladozó, ájult emberrel találják szembe magukat. Buna Hunor, a szervezet képviselője elmondta: a felmérések szerint nagyjából tíz százalékra tehető azok aránya egy közösségben, akik ismerik az elsősegélynyújtás helyes módját, ráadásul ezek az emberek általában a szakmájuk révén. Az egyesületük egyik célja, hogy ezeket az ismereteket terjesszék, főképp a fiatalok körében. A tegnapi rendezvény ötlete egyébként a világnap kapcsán született. Köztudott, hogy Romániában is magas a közúti balesetek száma, ráadásul a fiatalok közül kerül ki igen sok áldozat, és ezekre a tényekre, valamint a szerencsétlenségek következményeire minél több lehetséges módon fel kell hívni a figyelmet. Az elsősegélynyújtás népszerűsítése pedig szintén egy állandó feladat. A felügyelőséggel kötött partnerség révén látványos bemutatók révén nyílik lehetőség erre – tette hozzá.
Az esemény zárásaként a diákok kisebb tűzoltási bemutatót nézhettek végig, majd a különleges járművek felfedezésére is sor került.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 160
szavazógép
2015-11-27: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Akadozó kétnyelvűség

A rendőrséget riasztotta a sepsiszentgyörgyi Constantin Brâncuşi-szakiskola vezetősége, amikor az önkormányzat munkatársai odamentek, hogy kihelyezzék a tanoda épületére az egységes, a város más tanintézményeinek falán már régóta ott levő kétnyelvű táblákat. Igen: a rendőrséget hívta ki az iskola vezetősége. A kétnyelvű táblák miatt. Itt, ahol élünk, Sepsiszentgyörgyön, 2015-ben. 
2015-11-27: Jegyzet - Kuti János:

Reszkessetek, tanúk! (Kármentő)

Nálunk megszokott dolog, hogy a határőrök nem a csempészek ellen, hanem velük együtt dolgoznak, a bűnmegelőzők a bűnözőkkel, a bírók a vádlottakkal kollaborálnak. Pénzért lehet jogosítványt venni, törvénytelenül autót beíratni stb. Minden héten lelepleznek egy-egy ilyen ügyet. Amire legutóbb fény derült, az mégis szinte hihetetlen.