Ki védi meg az erdőket?

2016. február 29., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Károly brit trónörökös aggódik a nyaklótlan romániai erdőirtás, pontosabban Európa utolsó érintetlen erdőinek sorsa miatt. Az évente néhány napot Erdélyben nyaraló herceg a Greenpeace-nek adott nyilatkozatában adatokat és érveket sorolt fel véleményének alátámasztására, illetve a román hatóságok és természetvédők mozgósítására, és végül vitathatatlan királyi udvariassággal kijelentette: meggyőződése, hogy a románok képesek a hosszú távú erdőgazdálkodás kihívására méltóképpen megfelelni, hiszen ez mindannyiunk, gyermekeink és unokáink érdeke is.

Irigylésre méltó ez a jóindulat, amelynek címzettjei éppen azok, akik hagyták lekopasztani a Kárpátok lejtőit. Már nem csak eldugott helyeken irtanak, a Fogarasi-gerinc pár éve még összefüggő rengetegek által borított északi hegylábainak Brassó–Szeben országútról is ijesztő méretű fehér foltokat látni, még a papíron védett övezetek, nemzeti parkok területén is vágnak. Lentről, hazai polgári szintről nézve erdő nélkül maradt hegyeinket igen kevéssé lehetünk bizakodóak, inkább elkeseredésre és haragra van okunk. Mert van ennek az országnak minden megyéjében környezetvédelmi hivatal és őrség, állami erdőfelügyelőség, vízügyi hatóság, erdőtörvény, víz- és vadgazdálkodási törvény – és lehetne még folytatni a sort, de minek, ha mindezek mellett is úgy festünk, mint a senki földje, ahonnan csak az nem rabol, aki nem veszi magának a fáradtságot a favágáshoz?
Hol az a korrupcióellenes szerv, amely ennek gátat vet? Nem elég a fatolvajokat elfogni, azzal még nem mentettük meg az erdőt, csak a tulajdonos szekérnyi fáját, no meg az állam részét (adóját, illetékét) belőle. Nálunk jóformán csak a civil szervezetek hangját hallani, bár ez sem elég erős: a zöld egyesületek még a takarítást sem győzik (mert még az amúgy szintén törvénytelen szemetelésnek sem képes gátat vetni semmi Romániában), s ha akad is néhánynak ereje törvényszegések feltárására, ezek a leleplezések következmények nélkül maradnak. Láthatjuk ezt a Schweighofernek szállított retyezáti rönkökkel, de van bőven más példa is. Maradjunk a Fogarasi-havasoknál: a sokkal nagyobb kiterjedésű déli oldalon a két világszép hegyi patakot már évekkel ezelőtt eltüntették, csövekbe zárták (teljesen törvénytelenül), és könnyű megjósolni, hogy a körülöttük kialakult élővilág – a pisztrángoktól a kőszáli sasig, a ritka virágoktól a százados fákig – halálra van ítélve. Most már nyugodtan (!) kivághatják az erdőt, ezzel csak lassú pusztulását, lábon való kiszáradását előzik meg. Felelősségre vonás nincs, és a módszer már Székelyföldet is elérte.
A jövő láthatóan nem foglalkoztatja azokat, akik tehetnének is valamit az erdők és a benne élők védelmében. Igaz, a gyermekek és unokák igen nagy része hagyja itt ezt a földi édenkertet, amelynek értékei csak külföldről látszanak. Még néhány évig?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 711
szavazógép
2016-02-29: Közélet - :

Megyei utakat újítanak fel

A Lécfalva–Maksa, valamint a Sepsiszentgyörgy–Illyefalva–Aldoboly–Brassó megye határa útszakaszok korszerűsítésére használja fel a megyei önkormányzat azt a készenléti hitelt, melyet még 2012-ben szerződött az integrált hulladékgazdálkodási, valamint a sepsiszentgyörgyi kórház korszerűsítését célzó projektek önrészének biztosítására. A csütörtöki testületi ülésen az is kiderült: a lécfalvi útnál lezárult a kivitelezési versenytárgyalás odaítélési szakasza, az illyefalvi út korszerűsítésére pedig jövő héten kezdődik az elektronikus licit.
2016-02-29: Közélet - Kuti János:

Vége a bürokráciának? (A múlt hét)

Újabb harcot hirdettek meg mifelénk. Miniszterelnökünk megígérte, véget vetnek a túlburjánzott, mindent megfojtó bürokráciának. A szó egyébként francia eredetű, jelentése „íróasztal-uralom”. A bürokratikus – a lexikonok szerint – hivatali formaságokhoz ragaszkodót, agyonbonyolítottat jelent. Szerintem két s-sel, bürokratikussnak kell írni, és azt jelenti, hogy ha egy hivatal irodájába (birouba) lépsz, akkor ott neked kuss! Ha már felfordultál a hatóságokhoz, akkor csendben töltsd ki a nyomtatványokat, fizess és térj vissza (csak magadban haraggal, s rezzenéstelen orcával) az igényelt iratért, amivel aztán egy másik irodába kell átbattyognod egy újabb nyomtatványt kitölteni, ami mellé odatűzöd az előzőleg kézhez vettet. És így tovább, az idők végezetéig.