Az alkotmánybíróságtól kért állásfoglalást a bukaresti törvényszék arról, nem sérti-e az alaptörvényt az egyfordulós polgármester-választást előíró önkormányzati választási törvény – közölte szombaton az Adevărul.ro hírportál. A főszerkesztő-helyettesnek, Liviu Avramnak úgy sikerült a taláros testület elé vinnie a kérdést, hogy hiányos támogatói listával függetlenként megpályázta Bukarest főpolgármesteri tisztségét, amikor pedig ezt elutasították, alkotmányossági óvást emelt.
HÉT ÓRA LEHALLGATÁS NÉLKÜL. 7 és 14 óra között befagyasztották a büntetőjogi ügyekben végzett lehallgatásokat március 15-én, aznap, amikor életbe lépett az alkotmánybíróság ezzel kapcsolatos döntése – közölte a Mediafax hírügynökség a Román Hírszerző Szolgálaton (RHSZ) belüli forrásokra hivatkozva. A műszaki biztonsági központban jelenleg minden hatóság magának intézi a lehallgatásait, az RHSZ csak nemzetbiztonsági ügyekkel foglalkozik. A központ alapjait 1998-ban fektették le, ekkor vásárolták meg a lehallgatórendszert. Ez 2000-ben lépett működésbe, eleinte több millió dolláros költséggel. Az ügyészek nemzetbiztonsági felhatalmazás alapján használhatják fel az RHSZ-től kapott információkat. 2015 során 2635 ilyen felhatalmazás született, ebből 70 százalék külföldi állampolgárokra vonatkozott. Országos szinten több száz RHSZ-alkalmazott foglalkozik kifejezetten a lehallgatásokkal, 40 nyelvből és dialektusból fordítanak.
TILTAKOZNAK A FUVAROZÓK. Tiltakozik a pénzügyi felügyeleti hatóság által a parlament elé terjesztett, a kötelező járműbiztosításokról, vagyis az RCA-ról szóló tervezet ellen az UNTRR fuvarozói egyesület, mert ha a törvényt elfogadják, a kötvények ára megint nőni fog. „Az ASF képviselői pedig megint csodálkoznának, hogy a tarifák nőnek, holott az ő szándékaik »a lehető legjobbak« voltak. A jelenlegi törvénytervezet nem teszi kiszámíthatóvá a zavaros konkurenciával működő piacot, ahol látszólag mindenki azt csinál, amit akar, a játékvezető ASF-et pedig mindez meghaladja” – nyilatkozta Radu Dinescu, az UNTRR főtitkára. Április elején a közúti fuvarozók hat egyesülete kérte, hogy javaslataikat foglalják bele a jogszabálytervezetbe – köztük azt is, hogy a kötelező biztosítást egy és 12 hónap közötti időre lehessen megkötni, felfüggeszthető legyen, ha a jármű különböző okokból működésképtelenné válik, és a biztosítótársaságok számára állapítsanak meg napi 0,2 százalékos késedelmi kamatot a károk megtérítésénél. (Cotidianul)