Miközben a drámairodalom közismert nagy klasszikusai a legmaibb színházi nyelven szólalnak meg Bocsárdi László színpadán, a hozzánk időben is sokkal közelebb álló Molnár Ferencet valahogy meghagyja klasszikusnak. Alig vannak változtatások a Liliom szövegében, a szereplők a múlt század eleji pesti cselédek, kispolgárok jellegzetes szlengjét használják, és ezúttal annyira közvetlenül, mindenfajta felmutatástól mentesen szólalnak meg valamennyien, mintha nem is Bocsárdi rendezte volna az előadást.
Pedig nagyon is érződik a produkcióban a rendezői szándékosság, akár ebben a felismerésben is, hogy itt bizony nem kell a szöveg ellenében játszani ahhoz, hogy a maga látszólagos naivságában feneketlen mélységekig hatoljon Molnár Ferenc oly sokszor félreértelmezett remekműve. Igen, a Liliom azokról a kimondhatatlan, megfogalmazhatatlan emberi gyarlóságainkról szól, azt a sorssal szembeni tehetetlenséget próbálja tetten érni a leírt, elhangzott szavak mögött, melyek felkutatása Bocsárdinak mindenkori célja előadásaiban. Itt már a szöveg, a néha banálisnak tűnő replikák hordozzák azokat a titkokat, amelyekért Bocsárdi színészei olykor ellene játszanak a kimondott szavaknak, vagy pattanásig feszítik a csendeket. A Liliom főszereplői eleve mást mondanak, mint amit gondolnak, pontosabban éppen azt mondják, de közben ők is tudják, hogy a szavak csak töredékét fejezik ki a megfogalmazni szánt igazságnak. Bízva a szerzőben tehát, az alkotók a lehető legrövidebb úton próbálják eljuttatni hozzánk ezt a különös, meseszerű régiókba is átívelő történetet, és megérzésük beigazolódik. Persze kemény munka árán, mert a látszólag ártatlan replikákban égetnek az indulatok, a történet valódi formája a szavak mellé rendelt hangsúlyokban, gesztusokban, tekintetekben körvonalazódik.
Kevés szereplő, sok kettős jelenet, valójában ezekre épül az előadás. Stúdiótér, melyben közelről láthatjuk az arcokat, melyben többnyire filmbe illően egyszerűek és pontosak a megszólalások, de amelyet olykor szétfeszít a Liliom kirobbanó ereje és energiája. A férfi őserő megszemélyesítője ez az óriás rolleres figura, akiért bomlanak a nők, akit talán épp ez a siker tesz könnyelművé, csirkefogóvá, de akit inkább hűsége és érzékenysége emel a magyar drámairodalom legfontosabb férfiszereplői közé. Mátray László színészi sokoldalúságát dicséri, hogy újra azt érezzük róla: hazatért ebbe a szerepbe. Méltó párja a Kolozsváron végzett és egy szegedi évad után Szentgyörgyre szerződött Vass Zsuzsanna, akitől meglepően érett, magabiztos alakítást láthattunk Juli szerepében. Mari és Hugó már megjelenésükkel mosolyra fakasztják a nézőket, és játékukkal fokozni tudják a vidámságot mindaddig, amíg egy váratlan pillanatban belénk nem fagyasztják a kacagást. A mindnyájuknál okosabb Muskátné Liliomot ugyan nem tudja meggyőzni, hogy visszatérjen hozzá, de a nézőt annál inkább játékával. Ficsúr pedig, a minden hájjal megkent tipikus kísértő figurája ugyanolyan fontos és pontosan működő eleme az előadásnak, mint a „férfias” Hollunderné, a szemfüles rendőrök vagy a végtelen türelmű, de gesztusaiban, elszólásaiban nagyon is emberi túlvilági Fogalmazó. Tovább is sorolhatnánk – a történet szempontjából kevésbé fontos szereplők között sincsenek olyanok, akik gyenge láncszemei lennének az előadásnak.
A zene is a már említett klasszikus hatást fokozza. Élő zene szól a színpad egyetlen látványos díszletelemeként is szolgáló emelvényről, de ezúttal nem torzított gitár-riffek dübörögnek, hanem vonósnégyest hallunk, mintha az 1934-ben készült francia Liliom film zenéje szólna mai átiratban, patinát adva az előadásnak. A jelmezek a hippidivattól a mai legmenőbb fiatalos szerkókig több irányvonalat is érintenek, de összességében ezek is meleg hangulatot árasztanak, csupán a szürke fémrácsokból készült, jéghideg hatású díszlet áll éles kontrasztban a rajta kibontakozó, látszólag kedélyes történettel. A szereplők bíznak a jövőben, fontos döntéseket hoznak egymásért, de legyőzi őket a tehetetlenség, és minél jobban szeretnének talpra állni, annál keményebb ellenállásba ütköznek. Az élet olyan jéghideg és kérlelhetetlen, akár a színpadon álló vasszerkezet, amely azokat a bizonyos, vonatok számára készült fémhidakat idézi. Jó lenne megtalálni a hidat, amely átvezet a túlsó partra, jó lenne felérni egyszer oda, ahol élhető az élet, de nekik csak az aprópénzek és kérges tenyerek világa jutott a tovaszáguldó fényes vonatok hídjai alatt. Igaz lenne, hogy aki csirkefogónak születik, földön és égen is már örökre csirkefogó marad? Ha nincsenek komoly tervei, nem teheti meg az ember, hogy egyszerűen a jó utat választja? Vajon miért tehetetlen a sorssal szemben a legerősebb akarat is, miért vagyunk képtelenek kimozdulni eleve elrendelt helyünkről? Miért olyan végtelen a megaláztatás, hogy végső döntésként a halálba való menekülés sem lehet „szívünk joga”? Hogy a kárhozatról sem dönthetünk szabadon... „Már a pénzt el is kártyáztam, mégis bezártak volna” – magyarázza tettét a túlvilágon Liliom, és olyan tehetetlennek érezzük, hogy szeretnénk megölelni. Hogyan lehetne elviselhetőbbé tenni az elviselhetetlent? Lehet, hogy csak a hazugság segít túlélni?
A Bocsárditól megszokott polgárpukkasztó, olykor a bukás kockázatát is vállaló, ijesztően meredek szirtek fölött való egyensúlyozás ezúttal elmaradt, de a biztonságos úton nagyon messzire jutottunk. Valahová a múltba, önmagunkba, oda, ahol egy akácvirág-illatos ligetben minden elkezdődött. Ismerős-ismeretlen helyeken kerestük a dolgok értelmét, és ahogy magunkra tekintettünk a magasból, láttuk, hogy csak pörgünk egy helyben, kitárt karokkal, mint Liliom lánya. Mindhalálig és talán még tovább.