2005-05-11:
Pénz-piac-vállalkozás: Bonyolult és zavaros? (Sikerakadémia)

Sorozatunk múlt heti anyagában a befektetési termékek és eljárások ismertetése került napirendre. Telefonos visszajelzésében egy kedves hölgy állította, számára nagyon bonyolultnak és zavarosnak tûnik a befektetés.
A nyugati befektetési szakirodalom kiemelkedő szakértői szerint, mivel rengeteg befektetési eljárás és termék létezik, nincs olyan ember, aki az egészhez tökéletesen értene. Az viszont biztos, hogy a befektetés minden ember számára más és más dolgot jelent, és általában a befektetéseivel kapcsolatban mindenki elfogult. Aki érti például a részvénypiacok mûködését, azt állítja, hogy ,,részvényekkel foglalkozni a legjobb befektetés?. Aki az ingatlanpiacon jártas, annak nyilvánvalóan az ingatlanokkal való kereskedés a meggazdagodás alapja, aki pedig nem lát fantáziát a nemesfémek vételében és feláron történő értékesítésében, könnyen megfogalmazhatja például, hogy ,,az arany mint árucikk már rég kiment divatból?.
Az elfogultság szempontjából fontos szerepet játszik az eljárás kiválasztása is. Egyes befektetők amellett kardoskodnak, hogy ,,nem szabad mindent feltenni egy lapra, hanem diverzifikálni kell?. Más befektetők pedig éppen az ellenkezőjét állítják: ,,Tégy fel mindent egy lapra, aztán figyeld a lapodat.?
Az ilyen és ehhez hasonló személyes vélemények bonyolítják a befektetés témakörét. A zûrzavart fokozza az is, hogy mindenki másként ítéli meg a helyzetet. Vannak a médiában gyakran szereplő befektetési szakértők, akik a tévényilvánosság előtt meggyőződéssel jelentik ki: ,,a piac túl van a csúcson, rövid időn belül össze fog omlani?. Ha néhány perc múlva csatornát váltunk, meglepődve hallgathatjuk egy másik tekintélyes tanácsadó véleményét, aki ugyanakkora magabiztossággal jelenti ki: ,,A piac mostanában nem fog összeomlani, sőt, jelentős fellendülés előtt áll.?
Így aztán nem csoda, ha sokan rossz döntést hoznak például a tőzsdén jegyzett részvények vásárlását és értékesítését illetően.
Többen panaszkodnak, hogy ahányszor egy jó részvény szóba kerül, mire megveszik, már hanyatlik az ára. Mivel éppen keresett, drágán veszik meg, de másnap lemegy az ár, jelentős veszteségeket okozva. Egy másik hasonló eset, amikor a részvények ára csökken, és a tulajdonos azonnal túlad rajtuk. Eladja, s legnagyobb meglepetésére a részvények ára ismét emelkedik. Aztán állandóan azon töprengenek, miért van ez így. A válasz nagyon egyszerû: az első panasz esetében igen későn reagálnak, ezért mindig ,,lekésik a nagy bulit?. A második esetben pedig túl korán cselekednek, nem várják meg az ajánlott türelmi időt (legalább hat hónap). Tapasztalt tőzsdeguruk arra intenek: a kezdő befektetők nagyon figyeljenek oda, folyamatosan résen kell lenni, mert ,,ha olyasmibe fektetünk be, ami nagyon népszerû, vagy az utóbbi két évben sláger volt, azon már az igazi befektetők megszedték magukat. Korán beszálltak, és a csúcson szálltak ki.?
De próbáljunk tanácsadónk szavait felhasználva válaszolni a betelefonálónak: ,,A befektetés azért zavaros dolog, mert nagyon nagy téma. Ha körülnézel, láthatod, hogy az emberek nagyon sokféle dologba fektetnek be. Vess egy pillantást az elektromos készülékeidre! Ezeket mind olyan cégek gyártották, amelyekbe az emberek befektettek. Az áramot is egy olyan cég szolgáltatja, amelybe az emberek befektetnek. Ha ezt megértetted, nézd meg az autódat; ott a benzin, a gumik, a biztonsági öv, az ablaktörlő, a gyújtáskapcsoló, az utak, a sávfelfestések az úton, az üdítő, amit megiszol, a bútorok a házadban, a bevásárlóközpont, melyben a kedvenc boltod található, az irodaházak, a bank, a szállodák, a repülőgép a fejünk felett, a repülőtéri szőnyeg stb. Mindezek azért vannak, mert valaki befektetett a cégbe vagy az épületbe, amely ezeket a civilizált élethez tartozó cikkeket szolgáltatja. A befektetés igazából erről szól? A befektetés azért olyan zavaros dolog sok ember számára, mert amit a legtöbben befektetésnek neveznek, az valójában nem befektetés.?
Sorozatunk következő írásaiban megpróbáljuk oszlatni a zûrzavart, és lépésről lépésre megvilágítjuk, mi is az igazi befektetés.
Főcze Gyula


<< vissza