2005-09-21:
Pénz-piac-vállalkozás: A választás lehetősége (Sikerakadémia)

Bármennyire is bonyolultnak és zavarosnak tûnik a pénzcsinálás tudományára összpontosító befektetői világ, érdekesnél érdekesebb és rendkívül izgalmas dolgok derülhetnek ki, amennyiben érdeklődéssel tanulmányozzuk azt. A rendszerváltás gazdasági átmenetét jellemző, általában szegény és nyomorúságos állapotok mellett létezik egy párhuzamos világ. Ennek a meghódítására csak az képes, aki elfogadja, hogy számára mindkét lehetőség adott. Aki a szegénységet, a nyomorúságos életformát választja, az azt is kapja. Aki viszont a bőség kosarát, annak adott a lehetősége a gyarapodásra.
A hagyományos, ezüstszakállas bölcsességek világából - melyben a meggazdagodást mint alapértéket és vágyat nagyapáink hosszú ideig rossz dolognak tekintették - nem könnyû a kiszakadás. Azokban a gazdaságtörténelmi idősza­kokban a biztos munkahely, valamint az anyagi biztonság számított a legfontosabbnak, az átlagon felüli gazdagokról pedig azt állították, hogy gőgösek, iskolázatlanok és módfelett maguknakvalóak.
,,Nagyon sok ember azt tanulta otthon, hogy addig nyújtózkodjék, amíg a takarója ér, vagy hogy spóroljon az ínségesebb napokra, ezért sosem tudják meg, mennyi lehetőségük van az életükben. Ezek az emberek nagyzolnak, adósságokba verik magukat drága nyaralásokkal vagy egy szép autó miatt, aztán bûntudatuk van. Soha nem veszik a fáradságot, hogy elgondolkodjanak rajta, milyen nagyszerû anyagi lehetőségeik lennének, ha jó pénzügyi tervük lenne? és ez nagy mulasztás? - vélekedik az amerikai szakíró őseink lassan idejétmúlt gondolkodása kapcsán.
Távol áll tőlünk, hogy ezeket az értékrendeket fölülbíráljuk, de nyilvánvaló, hogy megváltozott és állandóan változik a világ. Ma már nem a ,,biztonság és a kényelem? képezik értékrendünk alapértékeit, hanem a meggazdagodás lehetőségei foglalkoztatnak mindannyiunkat. Ahhoz azonban, hogy ennek módszereit megismerhessük, a stratégiai tervkészítést egy egész életre szóló, anyagi biztonságot szavatoló pénzügyi terv elkészítésével kell kezdenünk. Ez akkor a leghatékonyabb, ha mechanikusnak, automatikusnak és unalmasnak sikerül. Ezt a biztonságtervet egy sokkal szigorúbb, a pénzügyi kényelemről szóló másik terv követi. E tervek elkészítése közben jövünk rá, hogy nem is olyan könnyû dolog pontosan meghatározni rövid, közép- és hosszú távú célkitûzéseinket, a legfontosabbról, azaz az életcélunkról nem is beszélve.
Terveink elkészítése közben ráébredünk: rengeteg választási lehetőségünk van, s egyik izgalmasabbnak tûnik, mint a másik. Válogatnunk kell tehát közülük - és közben egyre több ötlettel gazdagodunk, melyek azelőtt semmiképp sem születtek volna meg. A meditálás, gondolkodás, tervezgetés jó hatással van az egészségi állapotunkra is, állítólag serkenti az agysejtek mûködését, és lelassítja az elöregedés folyamatát. Ezért is érdemes felfedezni a befektetők titokzatos világát, hisz amint a szakirodalom rámutat, befektetőkként nem csak az anyagi helyzetünket változtathatjuk meg, de életfelfogásunk is gyökeresen átalakul. Ezzel kapcsolatban lássunk néhány gondolatot egy sikeres nyugati üzletember, hivatásos befektető véleményéből: ,,Az örök ifjúság titka, hogy tudd, mi akarsz lenni, ha nagy leszel, azután folyamatosan nőj fel! Nincs annál megrázóbb, mint olyan embereket látni, akik elmulasztották megélni a nagy lehetőségeiket. Megpróbálják összehúzni magukat, a fogukhoz verik a garast, takarékoskodnak, és azt hiszik, ez pénzügyileg intelligens dolog. Pedig a valóságban pénzügyi korlátoltság, és ez a korral egyre jobban kiütközik az arcukon és a viselkedésükön. A legtöbb ember a pénzügyi tudatlanság börtönében tengeti az életét. Előbb-utóbb úgy néznek ki, mint az állatkertben a kicsi ketrecbe zárt vad oroszlánok. Csak járkálnak fel-alá, és azon tûnődnek, mi történt az egykori életükkel. Az egyik legfontosabb felfedezés, amelyet a tervkészítés közben tehetünk, hogy kiderítjük, milyen anyagi lehetőségeink vannak az életben? ez mindennél többet ér.?
Főcze Gyula


<< vissza