2006-01-25:
Pénz-piac-vállalkozás: A bennfentes befektető (Sikerakadémia)

Rovatunkban eddig már bemutattuk az akkreditált befektetőt, a képzett befektetőt, a kifinomult befektetőt. Most pedig lássuk, milyen jellegzetes tulajdonságai vannak a bennfentes befektetőnek.
Érdekes megvilágításban jelenik meg a szakirodalomban: az előző típusoktól eltérően, a bennfentes befektető rendelkezik némi beleszólással a vállalat vezetésébe, mert abban a szerencsés helyzetben van, hogy a befektetéseit belülről szemlélheti. Bár része van a vállalat irtányítá­sában, pozíciója még sincs a nettó jövedelemhatárhoz kötve. Bármelyik cégnél egy igazgató, tisztségviselő vagy bárki más, aki a részvénytársaság által kibocsátott rész­vények tíz százalékát, esetleg ennél is többet magáénak tudhat, nyugodtan nevezhető bennfentes befektetőnek.
A nyugati szakirodalom szerint létezik törvényes és törvénytelen bennfentesség. Mindenképpen jobb bennfentes befektetőnek lenni, mint a vállalaton kívülállónak, mert így könnyebben csökkenthetjük a befektetéssel járó kockázatot, és nagymértékben hozzájárulhatunk nyereségeink gyarapításához.
Lehet olyan személy is bennfentes befektető, aki nem rendelkezik az akkreditált befektető pénzforrásaival, de a pénzügyi képzettsége megfelelő.
A fejlett országok befektetői által leggyakrabban alkalmazott módszer szerint nagyon sokan úgy lépnek be a befektetések világába, hogy létrehoznak egy saját céget, felvásárolnak egy csomó eszközt, melyek pénzt hoznak a házhoz, mert mûködtetik őket. Aztán el is adhatják, vagy cégüket annyira fölfejlesztik, hogy bejegyeztetik a tőzsdén, ahol saját részvényeiket értékesítik. Nagyon sokuknak közülük sikerül mesés vagyont szerezni, pedig olyanok is akadnak, akik sem akkreditált, sem pedig képzett befektetők nem voltak, csupán megtanulták, hogyan kell vállalkozások alapításán keresztül bennfentes befektetővé válni, és gyarapodásuk érdekében hatékonyan cselekedtek. Azt állítják, igencsak fontos dolog bennfentes befektetőként kézbe venni az irányítást, mert: minél nagyobb kontrollal rendelkezünk befektetéseink irányításában, annál kevesebb kockázattal találkozunk.
Főcze Gyula


<< vissza