2006-04-19:
Pénz-piac-vállalkozás: Szállítmányozás és szabadkereskedelem (Sikerakadémia)

Amikor az uniós csatlakozás kapcsán a szállítmányozással összefüggő témakörrel foglalkozunk, elsősorban a vámkezelési előírásokat kell számításba venni. Azáltal, hogy Románia az EU tagállamává válik, minden társtagállam belföldnek fog számítani, ezért megváltozik a vámilletékek kasszírozásának módja, valamint a vámkezelés szabályai is a jelenleg érvényben lévőktől eltérőek lesznek, ugyanis vámvizsgálat az unió külső határain történik, míg a tagállamok belső határain megszûnik az ellenőrzés. Románia szempontjából számunkra az a fontos, hogy Bulgária és Magyarország határai vámkezelés tekintetében gyakorlatilag megszûnnek létezni, a külső határokon viszont szigorító intézkedéseket fognak bevezetni. Igaz azonban az is, hogy az EU-ban érvényes gyakorlatban alkalmazott vámkezelési módszer megkönnyíti a külső határokon való áruszálítás lebonyolítását. E módszer előírja, hogy az árut elegendő a kereskedő vállalkozó telephelyén vámkezelni. Nem elhanyagolható az sem, hogy a TIR-egyezmény mellett fokozatosan teret hódít az úgynevezett tranzitegyezmény is, melynek értelmében a szerződő államok által mûködtetett garanciarendszer miatt minden szállítmányozásra kerülő áru mentesül a vámbiztosíték-nyújtás kötelessége alól.
Szabadkereskedelmet folytatni az Európai Unió területén azt jelenti, hogy létezik a vámunió, amely az összes import- és exportárura kiterjed, megszünteti a tagállamok közötti vámjellegû korlátozásokat, és egységes vámtarifák bevezetését írja elő az unión kívüli országokkal szemben. Mivel ilyen körülmények között lehetőség nyílik a szolgáltatások és áruk szabad áramlására, mi másnak nevezhetnők e korlátoktól mentes üzletelést, ha nem szabadkereskedelemnek? Azt is igyekszünk mindjárt megjegyezni, hogy a szó szoros értelmében vett szabad­kereskedelem nem igazán létezhet, ha termékeink értékesítése terén nem igyekszünk betartani azokat az általános követelményeket, melyek maguk is egyfajta korlátozást jelenthetnek. Ezek a következők: termékeinknek maradéktalanul meg kell felelniük a termékbiztonsági követelményeknek és irányelveknek; a gyártó a termékekre köteles felírni a CE-jelölést. Ez viszont csak az új irányelvek hatáskörébe tartozó termékeken jelenhet meg; az ilyen termékek az unió területén bárhol értékesítésre kerülhetnek. Amennyiben a tanúsítást szakvállalatok bevonásával oldhatjuk meg, kötelező a CE-nyilatkozatban a tanúsító vállalat adatainak feltüntetése is; a szükséges dokumentumok, a mintadarabhoz való igazodás feltételeinek, valamint a biztonsági követelményeknek való megfelelés ellenőrzése minden tagállamban a hatóságra tartozik, mely nem csak a kereskedelemben forgalomba hozott árukat, hanem a termelési folyamatokat, az előállítás helyszínét is ellenőrizheti.
Ezenkívül minden vállalkozónak tudnia kell, hogy bizonyos környezetvédelmi előírásoknak is meg kell felelni. Létezik egy Környezeti Menedzsment és Átvilágítási Rendszer (EMAS), mely a vállalkozások számára megfelelő környezetpolitika kidolgozását és gyakorlati alkalmazását teszi lehetővé. Alkalmazása nem kötelező, de a vállalkozások, melyek élnek vele, országos nyilvántartásba kerülnek, és jogosulttá válhatnak a tanúsító jel használatára.
Főcze Gyula


<< vissza