Nehéz a színházi béremelés

2017. március 4., szombat, Közélet

Már több mint egy hónapja magasabb bért kellene fizetni a színészeknek és más művészi munkát végző alkalmazottaknak, Sepsiszentgyörgyön azonban még nem sikerült megoldani az előírt húsz- és ötvenszázalékos béremeléseket, a legutóbbi tárgyalás is eredménytelenül zárult. Antal Árpád polgármester szerint azért, mert megint átgondolatlanul, a vidéki helyzet ismerete nélkül hoztak döntést Bukarestben.

Az elöljáró leszögezte: egyetért azzal, hogy az önkormányzatoknál és a művelődési intézményeknél dolgozók bérét megemeljék, de úgy látja, hogy ezúttal is csak egy ötletet törvényesített a kormány, anélkül, hogy alaposan megvizsgálta volna a kérdést. Volt ugyanis egy törvény, amelyet Demeter András színész, rendező, menedzser kezdeményezésére hét évvel ezelőtt fogadott el a parlament, és amely alig három hónapig volt érvényben, de ezalatt történt egy és más. A jogszabály ugyanis előírta, hogy a társulatvezetők bizonyos kritériumok szerint értékeljék és sorolják be a színészeket, bérezésük is ennek megfelelően alakult. Akkor a Tamási Áron Színházban ezt az osztályozást elvégezték, ennek következtében a bérek 30–70 százalékkal emelkedtek, és már viszonylag tisztességes szintre kerültek. Az Andrei Mureşanu Színház akkori vezetősége azonban nem foglalkozott ezzel, és a bérek maradtak, ahol voltak – tehát ha most egységesen emelik azokat mindkét színháznál, akkor csak az egyenlőtlenséget növelik a kisebb és nagyobb bérek között, ami nem oldja meg a gondokat, hanem csak újabbakat szül, gyakorlatilag rögzíti azokat a hibákat, amelyeket ki kellene javítani – fejtette ki az elöljáró.
Antal Árpád még mindig reméli, hogy sikerül „törvényes, tisztességes és fenntartható” megállapodásra jutni a román és a magyar színházi alkalmazottakkal.
Azt is elmondta: igazságtalannak tartja, hogy a nagyvárosok a szakminisztériumtól kapják a pénzt a színházi béremelésekre, a kicsiknek pedig maguknak kell kigazdálkodniuk a saját költségvetésükből a kormány által rájuk rótt terheket. Ennek a beruházások látják a kárát: Sepsiszentgyörgyön például egymillió eurónál többet kell majd a béremelésekre fordítani.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 869
szavazógép
2017-03-04: Közélet - Fekete Réka:

Néprajzi életműdíj Albert Ernőnek

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban tegnap tartott Székely kapuk című tudományos ülésszak megnyitójaként a kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját, az indoklás szerint a székely népköltészet és népélet, valamint a cigány kultúra kutatásában és dokumentálásában végzett kiemelkedő munkásságáért.
2017-03-04: Közélet - Mózes László:

Sánta Csaba tárlata

Újabb rangos képzőművészeti kiállítással jelentkezett a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK). A Lábas Házban csütörtökön este nyílt meg Sánta Csaba szovátai szobrász tárlata, a művész először mutatja be festett, grafikai alkotásait.