Amerika figyel az erdélyi magyarokra

2017. március 6., hétfő, Világfigyelő

Az erdélyi magyarság több jogsérelmét is szóvá teszi az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériumának emberi jogokra vonatkozó szokásos évi országjelentése. A Romániáról szóló részben utalnak többek között a Székely Mikó Kollégium újraállamosítására, a székely szimbólumok elleni hadjáratra, az anyanyelvhasználati jogok sérülésére.

A washingtoni külügyminisztérium honlapján közzétett dokumentumról főként erdélyi magyar portálok – a Főtér, a Maszol, a Transindex – számoltak be, a román sajtó az előző évek gyakorlatához hasonlóan ezúttal sem fektet hangsúlyt a jelentés magyarokról szóló részeire. A dokumentum amúgy hangsúlyosan foglalkozik a korrupcióval, amely továbbra is általános jelenség Romániá­ban, annak ellenére, hogy a korrupció elleni harc folytatódik. Érintik továbbá a börtönben uralkodó siralmas körülményeket, a romák és a szexuális kisebbségek diszkriminációját, a családon belüli és a nők elleni erőszak témáját. A romákkal szembeni jogsértések témakörében főként a Romani Criss szervezet által feltárt esetekre térnek ki, amelyekből az derül ki: a hatóságok sok esetben indokolatlanul alkalmaznak erőszakot velük szemben.
Ami a magyarok jogfosztásait illeti, foglalkoznak a restitúció kérdésével. Megállapítják, hogy a létező törvényes háttér ellenére a hatóságok akadályozzák a visszaszolgáltatást, különösen a történelmi egyházak ingatlanjai estében. Szóvá teszik a Székely Mikó Kollégium újraállamosítását is, továbbá közlik: a restitúciós hatóság tavaly az egyházak mind a 79 visszaszolgáltatási kérelmét elutasította.
Említést tesznek a székely jelképek elleni hadjáratról, a Székelyföldet népszerűsítő turisztikai egyesület bejegyzésének elutasításáról, és szólnak a nyelvi jogok sérüléséről a törvényszéken és a közigazgatásban, a kétnyelvű táblák kihelyezésének hátráltatásáról, de utalnak arra az esetre is, amikor egy kolozsvári kórházban megaláztak egy olaszteleki kislányt, mert nem tudott románul. Szóvá teszik továbbá, hogy nincs államilag finanszírozott önálló magyar egyetem, és a román nyelv oktatásának módszertana is gondot jelent a magyar iskolákban.
Az országjelentést az RMDSZ saját erőfeszítéseinek eredményeként könyveli el Kelemen Hunor szövetségi elnök hétvégi állásfoglalása szerint. Ugyanakkor a magyar szervezet azt reméli, hogy az Egyesült Államok lezárja az információgyűjtés folyamatát az erdélyi magyarságot ért jogtiprások ügyében, és a politikai cselekvés szakaszába lép. „Azt reméljük, hogy ez a legutóbbi dokumentum (...) immár egy hosszú kezdet végét is jelöli, az információgyűjtés folyamatának lezárását. Ugyanakkor azt is jelzi, hogy Amerika részéről eljött a tettek, a politikai cselekvés ideje” – idézte a szövetség hírlevele az RMDSZ elnökét. Az állásfoglalásból kiderül: az RMDSZ továbbra is folyamatosan tájékoztatni fogja amerikai partnereit, azt remélve: elegendő, nevén nevezett vissza­élés birtokában figyelmeztetik majd a román államot arra, hogy a kisebbségek kérdése koránt sincs megoldva.
A napokban az RMDSZ a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium ügyé­ben észlelt visszaélésekről is tájékoztatta az Amerikai Egyesült Államok nagykövetét. „Úgy véljük, minél inkább szőnyeg alá söpri Románia a magyar közösség elleni visszaéléseket, minél inkább egy mintaország képét közvetíti a nagyvilág felé, annál inkább eltávolodunk attól a 27 éves álomtól, amelyért folyamatosan küzdöttünk, amely a többség és kisebbség párbeszédére, kölcsönös tiszteletére épül” – olvasható Kelemen Hunor RMDSZ-elnök állásfoglalásában.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-03-06: Belföld - :

Hatalmas béremeléseket ígér a miniszter

A július elsejétől hatályba lépő új közalkalmazotti bértábla szerint megduplázzák a 4000 lej alatti fizetéseket, a 4000 lej felettiek pedig 45 százalékkal nőnek. Erről Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter beszélt szombat este a România TV hírtelevízióban annak kapcsán, hogy ma kezdődnek az egyeztetések a kormány képviselői és a szakszervezeti vezetők között az új törvényről. Azt nem tudja még a tárcavezető, hogy mikor kerül a parlamentbe a bértábla tervezete, mert a tárgyalások a szakszervezetekkel elhúzódhatnak, de egy biztos: a kormányprogram szerint a törvénynek július elsejétől hatályba kell lépnie, és a Grindeanu-kabinet ehhez tartja magát. Arra a kérdésére, hogy mekkora fizetésemelések várhatóak a törvény hatálybalépésével a közszférában, a miniszter elmondta: két küszöbértéktől függ a növelések aránya. Eszerint a 4000 lej alatti bérek megduplázódnak, a 4000 és 7000 lej közöttiek 45 százalékkal nőnek. A 7000 lej fölötti fizetéseket kisebb mértékben növelnék. Lia Olguţa Vasilescu megerősítette azt is, hogy július elsejétől 1000 lejre emelkedik a nyugdíjpont értéke. Mint ismert, korábban a miniszter arról is beszélt, hogy július elsejétől 1750 lejre nő a minimálbér. (Maszol)
2017-03-06: Közélet - Fekete Réka:

Nincs pénz új beruházásokra (Megyei kórház)

A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház nem kap állami támogatást a belgyógyászat és a pszichiátria épületének felújítására, új tüdőkórház és sürgősségi osztály építésére – tudtuk meg András-Nagy Róbert kórházmenedzsertől, aki múlt héten Florian Bodog egészségügyi miniszternél személyesen érdeklődött az általa vezetett intézményt érintő idei finanszírozásokról. A tárcavezető közölte, csak a megkezdett beruházásokra jut a költségvetésből, új munkálatokra pályázni kell a Regionális Operatív Programban.