Barót polgármestere, Lázár-Kiss Barna András tegnap tájékoztatta a sajtó képviselőit a kedd délután tartott erdővidéki polgármester-találkozón elhangzottakról: az elöljárók – Simon András (Nagybacon), Bihari Edömér (Nagyajta), Balázsi Dénes (Bardoc) és Sütő Levente Lehel (Vargyas), az Olton túli települések közül Bölöni László (Apáca) és Epureanu János (Alsórákos) –, valamint Tamás Sándor megyeitanács-elnök, Grüman Róbert megyeitanács-alelnök és Kovács Ödön megyemenedzser az infrastruktúra-fejlesztésekről beszélgettek, de meghosszabbítottak egy megállapodást is.
A polgármesterek beszámoltak azokról a tervezett beruházásokról, amelyekhez pénzt a fejlesztési minisztériumtól remélnek – mindannyian útjaik korszerűsítését akarják, az ivó- és szennyvízhálózat kiépítéséhez várnak támogatást, és egyéb infrastruktúrát érintő gondjaikat orvosolnák –, majd a megyevezetőket arra kérték, próbálják meg az RMDSZ lobbierejével elérni, hogy elképzeléseiket megvalósíthassák. Lázár-Kiss Barna András szerint elvileg az érdekvédelmi szervezetünknek nem lehetne beleszólása, mit is támogasson a minisztérium, de ha a megyei tanács tanúsítja, a régió számára kiemelten fontos célokról van szó, az nyomhat a latban.
A költségvetések elfogadását követően a baróti városháza elindítja a közbeszerzési eljárást a Baróton a községekkel és a megyei tanáccsal közösen építendő, a tűzoltóság és a rohammentő-szolgálatnak székházat biztosító ingatlan építésére. A város polgármestere azt kérte Tamás Sándortól, a megyei tanács a megállapodásban szereplő vállalásának teljes összegét bocsássák rendelkezésükre. A megyei vezető nem zárkózott el az akár ötvenezer lejes tételről szóló kérés teljesítésétől. Az öt erdővidéki község összesen hetvenezer lejjel járul hozzá az építkezési költségekhez, Barótnak pedig – a közbeszerzés függvényében – valószínűleg negyedmillió lejt kell fordítania a tájegység egészét szolgáló épületre.
A községgazdák továbbra is fontosnak mondották a baróti kórház megtartását, ezért az évekkel ezelőtt aláírt szerződés új mellékletében most újra megerősítették vállalásaikat. Az elmúlt esztendőben jóformán mindegyik önkormányzat pontosan folyósította a lakósságához mért összeget, mindössze Nagybacon maradt el nyolcezer lejjel, de Simon András megígérte: a költségvetés elfogadását követően bepótolják.
A nagyajtai vashíd sorsa is szóba került. Tamás Sándor tudatta Bihari Edömérrel: a megyei tanács a közvagyonból a magánvagyonába teszi át, s hamarosan a községnek adományozza az ipari műemléket. (Mint arról beszámoltunk, a vashíd helyett új átjárót építenek.) A községvezető a Háromszéknek úgy nyilatkozott, mindent elkövetnek, hogy ne vesszen el az érték. Egyelőre a tanácsban vitatják meg, hova lehetne újból felállítani, majd tervet készítenek a gyaloghídként és az öt tonna alatti közlekedést lehetővé tevő átjáróra. A terv megvalósításához nehéz lesz előteremteni a pénzt, de abban bíznak, találnak megoldást. Némi derűlátásra ad okot, hogy a papírmunkák értékének fedezésére biztosított a keretük.