Kifogytunk a szakmunkásokból

2017. április 3., hétfő, Máról holnapra
Fekete Réka

Valamikor a legjobb műszaki szakemberek, mesterek, szakmunkások azokból a szakiskolákból kerültek ki, amelyeket az elmúlt negyedszázad alatt sikerült olyan szinten szétverni, tönkretenni, hogy mára nyomuk sem maradt, és ha a jelenlegi szakoktatásban mégis találunk valami pozitívat, az elsősorban azoknak az elkötelezett pedagógusoknak, mestereknek köszönhető, akik nem hagyták el a süllyedő hajót, és még hisznek a szakképzés már rég megtépázott becsületében.


Kizárólag rajtuk múlik, hogy nem kell tömegesen keleti országokból importálni munkaerőt – bár már erre is van példa –, nem tűntek el teljesen a kétkezi szakmák, az új technológiákat is sikerül egy szűk rétegnek megtanítani. De mindez vajmi kevés ahhoz képest, mint amire szükség van, és ahhoz viszonyítva, ahogy állhatnánk, ha a politikum belátná és tenne azért, hogy diplomás munkanélküliek helyett jó szakemberek képézésébe fektessen.
A hazai munkanélküliség sajátossága, hogy miközben negyven-ötvenezer diák szakoktatására költ az ország – ami az elméleti oktatáshoz viszonyított arány tekintetében igen alacsony, és jelenlegi hatékonysága közelít a nullához –, a vállalkozók alig találnak jó asztalosokat, kőműveseket, autószerelőket, villamossági szakembereket, fémforgácsolókat, géplakatosokat. A szakközépiskolák végzősei általános műveltségi tárgyakból felkészületlenek, az érettségin halomra buknak, de szakmai tudásuk is gyatra. A hároméves szakiskolában lehetne szakmát tanulni, az iskolaműhelyek tele vannak pályázatokon nyert korszerű gépekkel, felszerelésekkel, de míg a fiatalok azt látják, hogy szakmunkásként a minimálbért is alig lehet megkeresni, nem érdekeltek abban, hogy felkészülten lépjenek ki az iskolapadból. Aki pedig valami csoda folytán mégis megtanul egy szakmát, és azt jól végzi, a külföldi bérek csábításának enged, és elhagyja az országot.
Ezek a tények, de hogy jutottunk ide? 1990-ben a tízosztályos kötelező oktatásról áttértünk a nyolcosztályosra, bevezették a nyolcadikos záróvizsgát, majd újból tíz osztály lett a kötelező. A szakoktatás végigment jó néhány változtatáson: megszüntették a kétéves inasiskolát és a hároméves szakmunkásképzőt, a szaklíceumban megjelent a 2+1+2 év összetételű ötéves formáció, majd eltűnt, és mire újból előkerült a hároméves szakmunkásképző, az oktatóknak már csupán az említett töredéke maradt a rendszerben, a diákok többsége pedig a bukottak köréből kerül ki.
Mindez odavezetett, hogy a szakoktatás lezüllött, nincsenek jó szakmunkások, aki van, azt a vállalkozók többsége alulfizeti, a legjobbakat elszippantja az Európai Unió. Úgy tűnik, a bajt már felismerték, sejlik, hogy a régóta vajúdó duális képzés lehetne a megoldás, de ha az iskolák helyett most a vállalkozók nyakába varrják a feladatot, és nem kapnak kedvezményt azok, akik vállalják a fiatalok munkahelyen történő szakképzését, akkor marad minden a régiben, kulloghat az ország ugyanúgy tovább, mint eddig.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-04-03: Belföld - :

Sérti a szemét

Azonos nemű párok nem sétálhatnak kézen fogva az utcán, hacsak nincs olyan törvény, ami ezt megengedné – jelentette ki sajtótájékoztatón Ioan Deneş Beszterce-Naszód megyei SZDP-szenátor. „Amíg egy ember viselkedése nem sérti a szabadságomat, azt csinálhat, ami neki tetszik. Viszont ha sérti a szabadságomat, akkor gond van” – fogalmazott a politikus. Szerinte azok, akik az azonos nemű párok jogaiért és a bejegyzett élettársi kapcsolatért harcolnak, nem mást akarnak, mint a hagyományos családot megillető jogokat, vagyis örökbefogadási jogot, és hogy kézen fogva mehessenek az utcán. Ioan Deneş saját bevallása szerint nem tudná, mit válaszoljon a gyermekének vagy az unokájának, ha az megkérdezné, melyik a „normális család”, amit otthon tapasztal, vagy amit az utcán lát. Ha megjelenik egy törvény, amely kimondja, hogy az azonos nemű párok kéz a kézben sétálhatnak az utcán, akkor ő tiszteltben tartja majd, de ha nincs ilyen törvény, akkor nem lehet így sétálni – szögezte le. (Főtér)
2017-04-03: Közélet - Bokor Gábor:

Saját bevételekre alapoznak (Kovászna)

Kovászna helyi tanácsa módosítás nélkül fogadta el a város 2017-re tervezett, Gyerő József polgármester által előterjesztett költségvetését. A pénteki ülésen Kádár Gyula önkormányzati képviselő, a pénzügyi szakbizottság elnöke kiemelte: a számok azt mutatják, hogy a költségvetés 92 százalékát a működéshez szükséges kiadásokra fordítják, és csak a fennmaradó nyolc százalékot költik fejlesztésekre. Ez azért van, mert idén nem várnak pályázati pénzeket, a költségvetés egészét a város saját bevételeire alapozzák – magyarázta. Azt is hozzátette: Kovászna nincs eladósodva, ha pénzre lesz szükség, további befektetésekhez, banki hitelekhez folyamodhatnak. A költségvetés bevételi oldalán 19,6 millió lej szerepel, a tervezett kiadások 20,3 millió lejre rúgnak.