Merre ballag a vén diák?

2008. június 10., kedd, Máról holnapra
Farcádi Botond
Múlt héten diákok dalaitól voltak hangosak a városok utcái — énekléssel búcsúztak tanáraiktól —, a hét végén pedig ünneplőbe öltözött fiatal és öreg, gyerek és szülő, hosszú sorok kígyóztak a virágárusok előtt: ballagási ünnepséget tartottak iskoláink többségében, és átmenetileg még az egyre zajosabb választási kampány is háttérbe szorult.

A Ballag már a vén diák lassú, ünnepélyes dallamán túl azonban mintha a kérdés is felsejlene: hová is indulnak végzőseink, mi rejtőzik a vállukra vetett batyujukban, fognak-e lázadozni, bátran kiállni eszmék és elvek mellett, forradalmat szítani, ha kell? Egyáltalán, aktívan részt vesznek-e a közéletben? Legtöbbjük nem csak jelképesen, de jogi szempontból is mostanság lett nagykorú, élnek-e például szavazati jogukkal, bele kívánnak-e szólni jövőjük alakításába úgy, hogy az urnák elé járulnak?

A kérdések pontos megválaszolása szociológiai felmérést igényelne, az országos eredmények szerint azonban a legaktívabb szavazóknak nem az ifjak, hanem a vidéken élő, idősebb generáció tagjai bizonyultak. És miközben a politikai osztály megújításáról egyre többet beszélnek Romániában, a fiatalok lassú, de biztos léptekkel távolodnak a politikától. Továbbtanulásukra figyelnek, karrierjüket építik, családalapításon törik a fejüket, és legfeljebb szakmai vagy érdeklődés szerinti szerveződésekbe tömörülnek. A jelenség minden bizonnyal nem sajátosan székelyföldi, így van ez Európa-, sőt, világszerte. Ám ez nem jelenti azt, hogy jól is van, kisebbségben élő közösség esetében különösen fontos, hogy tagjai közül minél többen aktív szereplői legyenek a közéletnek, beleszóljanak a döntésekbe.

Éppen ezért nem mindegy, milyen példát mutatnak vezetőink a fiatal nemzedéknek. A közösség érdekei helyett saját ambícióit előtérbe helyező, a felelősségvállalás elől menekülő, a versenyhelyzetben tisztességtelen módszereket bevető, a kampány ideje alatt programok bemutatása helyett az ellenfél lejáratására törekvő politikusok nem válhatnak példaképekké. Nem csoda hát, hogy egyre többen kiábrándultan fordítanak hátat közéletnek, politikának, és csöndben, magányosan ballagnak tovább.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 883
szavazógép
2008-06-10: Közélet - x:

Egyetlen tisztség sem érdekel (Visszajelzés)

Tudomásra kívánom hozni, hogy semmilyen tárgyalást nem folytattam az alpolgármesteri tisztségről sem Antal Árpáddal és az RMDSZ-szel, sem Csinta Samuval és az MPP-vel. Ezennel bejelentem, hogy egyetlen tisztség sem érdekel a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalban, tehát nincs, amiről tárgyalnom a fent említett felekkel.
2008-06-10: Közélet - Farkas Réka:

Harcban a polgármesteri székért

Ma délután hat órától vitán ütközteti elképzeléseit Antal Árpád és Csinta Samu, a sepsiszentgyörgyi polgármesterségre pályázó két jelölt. Hat témakörben ismertetik álláspontjukat, majd a meghívott tíz újságíró tehet fel egy-egy kérdést, és végül a jelöltek kérdezhetik egymást. A vitán a nagyközönség nem vehet részt. A jelöltek tegnapi sajtótájékoztatóikon az elmúlt napok kampánytapasztalatairól és terveikről beszéltek. Lapunk a vitát ismerteti.