Több egyeztetési és békéltetési tárgyalás után sem látszik elmozdulni a holtpontról a Kovászna Út és Híd Rt. vezetői, illetve alkalmazottai között kitört konfliktus. A vita nem új keletű, két-három éve folyton kiújul, elsősorban a bérek miatt, de a cégvezetési gyakorlattal is elégedetlenek a munkások. Mindez oda fajult, hogy május 29-én behatoltak Borsai György vezérigazgató irodájába, és elkergették, még a szolgálati gépkocsi igénybevételét sem engedték meg. Aznap és másnap nem is dolgoztak, így a megmozdulást spontán sztrájknak nevezik (felvételünk) ― a munkaadók részéről ez viszont törvénysértésnek látszik, ezért fegyelmi eljárást indítottak a kezdeményezők ellen.
Máthé István szakszervezeti vezető szerint szekus módszereket alkalmaznak, a hét végén egyenként, gyorspostával hívatták be az embereket, és a megfélemlítés különféle eszközeivel próbálják a főkolomposok megnevezésére bírni őket, mindeddig sikertelenül. A jelenlegi munkatörvénykönyv szerint kétnapi hiányzás még nem fegyelmi ügy ― a hivatalosan be nem jelentett sztrájk, valamint az igazgató fölötti önhatalmú bíráskodás és kapubezárás azonban jogba ütköző cselekedet. Mindez a prefektúrán derült ki tegnap, ahol az érintett felek és a felelős intézmények a társadalmi párbeszédért felelős megyei bizottságnál próbálták rendezni a kérdést. Eleinte csak a bérkövetelésekről volt szó ― a szakszervezet 45 százalékos fizetésemelésre lát indokot és pénzügyi lehetőséget, de 35 százalékkal is beérné, a cégvezetés kezdetben 12 százalékot ígért, de tegnap már 25 százalékra tett ajánlatot. E téren tehát érezhető némi közeledés ― hétfőn egy szűkebb körű egyeztetésen eddig nem is sikerült eljutni, csak a sérelmek sorolása folyt ―, ám a további tárgyalásokat mindkét oldalról a nyomásgyakorlás megszűnésétől teszik függővé.
szakszervezeti vezető szerint szekus módszereket alkalmaznak, a hét végén egyenként, gyorspostával hívatták be az embereket, és a megfélemlítés különféle eszközeivel próbálják a főkolomposok megnevezésére bírni őket, mindeddig sikertelenül. A jelenlegi munkatörvénykönyv szerint kétnapi hiányzás még nem fegyelmi ügy ― a hivatalosan be nem jelentett sztrájk, valamint az igazgató fölötti önhatalmú bíráskodás és kapubezárás azonban jogba ütköző cselekedet. Mindez a prefektúrán derült ki tegnap, ahol az érintett felek és a felelős intézmények a társadalmi párbeszédért felelős megyei bizottságnál próbálták rendezni a kérdést. Eleinte csak a bérkövetelésekről volt szó ― a szakszervezet 45 százalékos fizetésemelésre lát indokot és pénzügyi lehetőséget, de 35 százalékkal is beérné, a cégvezetés kezdetben 12 százalékot ígért, de tegnap már 25 százalékra tett ajánlatot. E téren tehát érezhető némi közeledés ― hétfőn egy szűkebb körű egyeztetésen eddig nem is sikerült eljutni, csak a sérelmek sorolása folyt ―, ám a további tárgyalásokat mindkét oldalról a nyomásgyakorlás megszűnésétől teszik függővé.A szakszervezet közben hivatalosan is bejegyeztette a munkakonfliktust, és elszánta magát a figyelmeztető és általános sztrájkra is ― sőt, Máthé István bizalmi éhségsztrájkot is bejelentett. Világos egyébként, hogy nem pusztán a jövedelmekről van szó (erről sincs világos kép, a munkások által emlegetett hat-hétszáz lejes átlagbér az igazgató által felsorolt különféle juttatásokkal, ebédjeggyel ezerkétszáz körüli összegre rúg, ami azért elég nagy különbség), az alkalmazottaknak nem tetszik, hogy vezetőik ― közöttük összeférhetetlen tisztségekkel is bíró személy vagy személyek ― a cég költségére nyaralnak és számolják el perköltségeiket a Máthé István ellen indított rágalmazási és becsületsértési ügyekben. Ha a tulajdonos megengedi, semmi gond ― véli György Ervin prefektus, mire Bong Vilmos megyei szakszervezeti elnök szóvá tette, hogy a megyei tanács tulajdonáról, nem magánbirtokról van szó. A tanács részéről egyébként a legkevesebb érdeklődést sem mutatták a cég iránt, évek óta nem lépte át a küszöböt megyevezető, pedig foglalkozhattak a kérdéssel, a sűrű igazgatócsere jelzi, hogy tudják, nincs minden rendben. De a cég sem apai örökség, nem lehet kizárni onnan az igazgatót ― jött a válasz máshonnan, és már-már megint megfeneklett az ügy. Végül ― több helyszín elvetése után ― sikerült megegyezni abban, hogy ma reggel semleges területen (a prefektúra protokolltermében) ismét kerekasztalhoz ülnek, megfigyelőként részt vesz a megyei szakszervezet, közvetítő a már több ízben bevont Serena Ivan munkaügyi igazgató lesz.