Még néhány nap, és a hónap végén újraindul a mezőgazdaság fejlesztését közvetlenül célzó, a 4.1, a 6.1, a 6.3-as intézkedés, valamint a nem mezőgazdasági természetű szolgáltatások fejlesztését és létrehozását támogató vidékfejlesztési intézkedések pályázhatósága, a 6.2, illetve a 6.4-es intézkedés.
A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség megyei hivatalától kapott információ szerint a gazdaságok korszerűsítésénél (4.1-es intézkedés) az éves pályázható keretösszeg 185 millió euró lesz. A másik, Háromszéken is nagy érdeklődésnek örvendő intézkedésnél, a fiatal gazdák támogatásánál 170 millió euró lesz pályázható, ami nagyvonalakban 4200 fiatal vidéken történő megtelepedésének támogatására elegendő. A kisgazdaságok támogatását, a 6.3-as intézkedést ugyancsak április végén indítják újra, idén 100 millió van elkülönítve e célra. Ez közel 6700 kisgazdaság támogatására lenne elegendő, de eddig – a vidékfejlesztési terv első két évében – soha sem fogyott el a kiírásra került pályázati keret. A szakemberek egybehangzó véleménye szerint ennél a fejezetnél rengeteg pályázatra és nagyobb versengésre számítottak, de az érdeklődés hiányának lehetséges oka, hogy a kötelező 8000 euró SO (Standard Output), s a pályázáshoz szükséges minimális gazdasági méret (a gazdaság értéke) túl magas volt. Az országos ügynökség változtatott a kiírási feltételeken, és idéntől a pályázó gazdálkodónak, illetve gazdaságának az SO értéke 4000 és 12 ezer SO euró között kell hogy legyen.
Minden növénykultúrának hektáronként, és minden állatfajnak illetve állatkategóriának egyedenként megfelel egy bizonyos SO érték. Például a legfontosabbaknál: egy hektár búza értéke 529 SO euró, az árpa hektárja 456 euró, a törökbúza 640 euró, a burgonya 3120 euró, a cukorrépa 1245 euró, a zöldség 7113 euró, a silókukorica 980 euró, a legelő és kaszáló 261 euró. Egy fejőstehén értéke 1033 euró, az anyajuh 50,47 euró, egy koca értéke 304 euró, egy méhcsaládé 52,26 euró. A gazdaságban levő területnagyság, kultúrák, illetve az állatállomány függvényében mindenki kiszámíthatja, hogy a gazdaság összesített értéke eléri-e a kötelező minimális 4000 SO eurót. Például már négy fejőstehén, 77 méhcsalád, vagy 1,2 hektár burgonya, illetve nem egészen nyolc hektár búza elégséges a pályázathoz. A minden kultúrának és minden állatfajnak, illetve kategóriának megfelelő SO érték részletesebben megtalálható a www.afir.ro honlapon.
Az intézkedés keretében gazdaságonként 15 ezer euró pályázható meg önrész nélkül. A pályázó gazdaságnak legkevesebb két éve kell szerepelnie a kifizetési ügynökség, illetve az állatorvosi hatóság nyilvántartásában. Egy egyszerű üzleti tervet kell készíteni, amelyben vállalni kell a gazdaság korszerűsítését és bizonyos értékben a termény-, illetve termék-értékesítést. Az állattartással is foglalkozó pályázatoknál kötelező a trágyatároló megléte, illetve annak megépítésének vállalása a pályázat végső kifizetése előtt. A sikeres pályázó első részletként az összeg (15 ezer euró) 75 százalékát kapná meg, majd a második részletet legtöbb három év után. Itt viszont feltétel, hogy az első (11 150 eurós) kifizetés 20 százaléknyi értékének megfelelő összegben terményt vagy termést kell értékesítenie (vagyis 2250 euró értékben). Magánszemélyek nem pályázhatnak, a pályázónak legkevesebb engedélyezett fizikai személyként (PFA) kell bejegyeztetnie magát a cégbíróságon. Az állandó lakhelynek azon községben kell lennie, ahol a gazdaság található, és ha a pályázónak munkahelye is van, az nem lehet máshol, mint az illető községben, a szomszéd községekben vagy a legközelebbi városban.
A pályázatok értékelésénél pont jár a szakmai végzettség szerint (magasabb pontszám az egyetemet, majd a mezőgazdasági líceumot végzetteknek, valamint pont jár a hivatalos képzésen résztvevőknek is), az ágazat fontossági besorolásának függvényében (csökkenő sorrendben: zöldségtermesztés, gyümölcstermesztés és vetőmagtermesztés, illetve az állattenyésztésben csökkenő sorrendben a szarvasmarha-tenyésztésben, méhészetben, juhászatban) és a község területének termelési képességi besorolása szerint. Ha a pályázónak nincs saját területe, vagy nem elégséges a legkevesebb 4000 euró SO feltétel eléréséhez, akkor bérleti szerződés is elfogadott, viszont azt legkevesebb öt évre kell megkötni.