Idén első alkalommal a fogyatékkal élők zenei fesztiválja, a Diakónia Alapítvány által szervezett Outsider Music Fest is része volt a Szent György Napok programkínálatának. A fesztivál meghívott együttesei a városnapok alatt több helyszínen is felléptek, a Hollandiából érkezett United by Music zenekart működtető alapítvány jövőre Romániára is kiterjesztené tevékenységét.
Sok profi zenészt, nagyszerű előadót hallhatunk évről évre a Szent György Napokon, de mindig azok tudnak igazán kiemelkedni a mezőnyből, akik egy kicsit a lelkület is beleadják az eljátszott dalokba. Idén a holland United by Music, a magyarországi Színvarázs és Szivárvány zenekarok, a moldovai Ana Popov, a kolozsvári Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolájának jelelő kórusa, a csíkszeredai Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ együttese, valamint a Happy Feet, Colan Kids és Írisz Band is ezek közé tartozott, mert ha koncertjeikbe olykor be is csúszott egy-egy hamis hang, lélekhangjaikkal, odaadásukkal, őszinteségükkel rengeteg olyan új színt tudtak hozzáadni a zenéhez, amely minden hiányosságért kárpótolt.
A United by Music Alapítvány szombat délben koncerttel egybekötött rövid bemutatót is tartott a Kónya Ádám Művelődési Házban, amelynek során a profi szinten játszó, rengeteg hangszert használó zenekar menedzsere és a zenekart működtető alapítvány elnöke, Joris van Wijngaarden elmondta, hogy a United by Music 2006-ban alakult Candye Kane énekesnő közreműködésével, és céljuk, hogy összeogják és megajándékozzák sikerélményekkel a zene iránt érdeklődő, fogyatékkal élő embereket szerte a világban. Tevékenységük azzal indult, hogy Hollandiában országszerte audíciókat szerveztek, ott pedig kiválasztották a minőségi zenészeket, akikből már több olyan együttest is létrehoztak, akik átlagban évi ötven alkalommal gyakorolnak együtt, és sok koncertet tartanak. Mint mondta, Hollandián kívül az Egyesült Államokban és Norvégiában is működik már az alapítvány, jövőre pedig Romániára is kiterjesztenék. A bemutatkozás részeként az egyik fogyatékkal élő énekes, Arthur Shorty is mesélt röviden arról, hogyan változtatta meg életét ez a zenekar.
Makkai Péter lelkipásztor, a Diakónia Alapítvány vezetője lapunknak elmondta, hogy a hatodik kiadásához érkezett Outsider Music Fest többek között azért jött létre, hogy felkutassa, ápolja és megmutassa a fogyatékkal élő tehetséges embereket, akiknek a mi társadalmunkban sajnos elég kevés lehetőségük van a megmutatkozásra, pedig néha tényleg figyelemre méltó képességekkel rendelkeznek, és nagyon fontosak számukra a sikerélmények. „Azért jó ez az alkalom, mert ez a város ünnepe, és a városhoz a fogyatékkal élők is hozzátartoznak” – mondta Makkai Péter, aki szerint még mindig nincs egészen felkészülve társadalmunk, hogy fogadni tudja az ilyenfajta kezdeményezéseket.