JegyzetÚj felállásban

2008. június 12., csütörtök, Közélet

Nem ússzák meg a magyarság eddigi fennforgó politikusai azt, amitől olyannyira tartottak. A választások utáni új politikai felállás merőben elüt a korábbitól, ezentúl nehezebb lesz a nyilvánosság kizárásával dönteni a közösség ügyeiben, s mindenképpen kívánatos, hogy az ilyen jellegű próbálkozásokat már csírájukban elfojthassuk.

A kezdeti viharosabb időszak lejártával ugyanis az utóbbi tizenvalahány évben mi sem volt könnyebb, mint ,,,képviselni" úgymond a romániai magyarságot, vagy éppen ,,kiállni érte". A bürokratikus gépezet egy-egy állása (lásd kiállás) maga lett a szinekúra, hiszen nem volt egyéb jelszóhangoztatásnál, s az azt követő belenyugvásnál a kudarcba, mert ugyebár tenni úgysem lehet semmit ― sütögessük hát a magunk vagy szűkebb csoportunk pecsenyéjét. Az etnikai szavazás rendszere nemegyszer automatikusan bejuttatta a képviselő-testületekbe a kontraszelektáltat is, akit érdekszövetségi (urambátyám!) alapon a legszűkebb körben választott ki X vagy Y fungáló nagyfőnök és csapata. A manipulált nyilvánosság ― tessék beleolvasni a politikusok birtokolta lapokba, belehallgatni rádióadásaikba ― ahelyett, hogy ellenőrző szerepét betöltötte volna, amolyan sajtó­kulisszaként csupán elfedte a döntéshozatal demokráciahiányát.

No de visszatérve: a magyarság két egyformán legitim politikai szervezetet és elitet választott, ezek vitája és érdekegyeztetése áll ezentúl közéletünk tengelyében, az immár tagoltan létező népi háttér és közvélemény ezen keresztül érvényesítheti akaratát. Nincs monopólium, nem lehet mutyiban olyan nemzetstratégiai jelentőségű egyezségeket kötni többségi szervezetekkel, melyekre felhatalmazást mindenki adhatott, csak pont a magyar választótestület nem. Éppen ezért az egyik vagy másik szervezet ,,elsöprő győzelméről" szóló kijelentések nem egyebek választási fogásnál. Nemhogy elsöpörtetéséről nincs szó, hanem pont az ellenkezője igaz: törvényes választásokon megszületett és erősödőben a második párt is, mely megkerülhetetlen, és számon kérő hatalommal bír. Letette a felvételi vizsgát, következik a napi munkában való bizonyítás persze szintén kemény próbája. A romániai magyar politikusnak ezentúl az egyeztetés kényszeréből kibújnia nem lehet, s mától remélhetőleg az átlagpolgár is bepillantást nyerhet a tulajdonképpeni döntéshozatalba.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-06-12: Máról holnapra - Sylvester Lajos:

Esély

A választások második fordulója előtt, ahol az első fordulóban polgármestert választottak, indokolt a nyugalom, ahol viszont fej fej mellett versenyeznek vasárnap a jelöltek, semmi alapja sincs annak a sikerpropagandának, amely mindkét pártra jellemző. Tereptapasztalataink szerint ugyanis a választók nem annyira pártra, mint személyekre szavaztak. Ott, ahol érthető okok miatt az MPP-nek nem volt olyan súlyú jelöltje, szerény eredmények születtek.
2008-06-12: Közélet - Farcádi Botond:

Ha Debrecenből folyna a szentgyörgyi ivóvíz (Tamás Sándor Antal Árpádnak kampányol)

,,Ha Csinta Samu lesz Sepsiszentgyörgy polgármestere, a városlakók harminc százalékkal többet fizetnek majd a vízért és a háztartási hulladék elszállításáért" — jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács nemrég megválasztott elnöke. Az RMDSZ-politikus arra alapozta kijelentését, hogy Csinta Samu, az MPP sepsiszentgyörgyi polgármesterjelöltje a választási kampányban bejelentette: számít Debrecen testvérváros kapcsolatára, a magyarországi városvezetés tapasztalatára.