Ne csodálkozzunk oly nagyon, ha e hónap folyamán a szokásosnál több kerékpárost látunk majd Sepsiszentgyörgy utcáin: nem csupán a tavaszi napsütés hatására pattannak egyre többen biciklire, de egy rendhagyó, városunkban eddig példátlan civil kezdeményezés hatására is. Cycle to Work – Járjunk kerékpárral munkába a neve annak a mozgalomnak, amelyet a Facebook közösségi portálon kezdeményeztek sepsiszentgyörgyi fiatalok, arra biztatva mindenkit, aki teheti: e hónap során üljön nyeregbe, és biciklivel menjen dolgozni.
„Úgy gondoljuk, hogy biciklizni jó, mert egészséges, mert környezetbarát, mert gyors, mert nem terheli a forgalmat, mert oda is el lehet jutni két keréken, ahova néggyel nem. Tehermentesítjük a forgalmat, megmutatjuk, hogy így mennyivel jobb” – jegyzik a közösségi portálon hirdetett esemény leírásában a kezdeményezők. Akik magukat egyszerű hétköznapi embernek tartják, s úgy gondolják, a bringát nem csak délutáni szabadidős tevékenységre, hanem közlekedési eszközként is lehet használni. Hangsúlyozzák azt is: a felhívás nem csak és kizárólag munkára érvényes: ha tehetjük, válasszuk a biciklit, de nem ítélnek el senkit, aki ügyes-bajos dogait csak autóval tudja megoldani.
Birtalan Csanád, az egyik ötletgazda lapunk érdeklődésére kifejtette: az elképzelés már tavaly ősszel megfogalmazódott bennük, mikor egyre többen jelezték, hogy városszerte dugók alakulnak ki. „Úgy gondoltuk, hogy ez ellen mi is tehetünk, és eredetileg egyszeri, egynapos figyelemfelkeltő reggeli bringázást terveztünk.” Az időjárás lehűlése miatt végül tavaszra halasztották az akciót, közben pedig egy ötfős szervezői csapat jött össze, jobbnál jobb ötletekkel: így alakult ki az egyhónapos rendezvény terve.
Bár már ezen a héten elkezdődött, az akciónak lesz egy „hivatalos” nyitánya is: május 8-án, hétfő reggel fél nyolckor a főtéren gyülekeznek a résztvevők, a támogató partnerek jóvoltából egy csésze meleg kávét is elfogyaszthatnak, a Vocalcycle pedig felajánlotta, hogy helyben átnézi, olajozza, beállítja az igénylők bringáját. És ezzel nem áll le a meglepetések sora: a hónap folyamán hol kávét, hol egy pohár almalevet kapnak majd a bringával érkezők Sepsiszentgyörgy különböző vendéglátóipari egységeiben, szórakozóhelyein. Terveznek még két-három közös reggeli bringázást vagy délutáni utat, majd a már megszokott Bike Walkkal zárul a hónap, de lesz egy közös sugásfürdői kirándulás is – minderről a Facebook közösségi portálon lehet majd tájékozódni.
Eddig az akció Facebook-oldalán mintegy 100–120-an jelezték részvételi szándékukat – persze, ez nem azt jelenti, hogy egész hónapban ennyien járnak majd kerékpárral munkába, de szeretnék, ha a kezdeményezés híre minél több emberhez eljutna, és sokakban tudatosulna ez a lehetőség, akkor talán előbb-utóbb az autós társadalom is elfogadóbban viszonyulna a kerékpáron közlekedőkhöz.
Az akció fogadtatása különben meglepően jó volt a támogatók körében is – mert partnereket is kerestek, és folyamatosan lehet még csatlakozni. Nem pénzt kérnek, hanem a kerékpáros közlekedést segítő, ösztönző gesztusokat: például biciklitartók szerelését az üzletek elé, különféle kedvezmények biztosítását a kerékpározók számára.
Újságot kap, ha kerékpárral érkezik
A Járjunk kerékpárral munkába civil kezdeményezést szerkesztőségünk is támogatja, ezért jövő héttől kezdődően a hónap végéig ingyen veheti át az aznapi friss Háromszéket mindenki, aki hétfőtől csütörtökig reggel 8 és 9 óra között kerékpárral útba ejti lapunk szerkesztőségét.