Félidőben nulla teljesítmény

2017. május 9., kedd, Belföld

A 2014–2020-as európai költségvetési ciklus felénél tartunk, és Románia még nulla százalékon áll a regionális fejlesztésre és felzárkóztatásra fordítható európai uniós pénzek lehívásában – figyelmeztetett tegnapi sajtótájékoztatóján Corina Creţu régiófejlesztésért felelős európai biztos, aki szerint aggasztó a helyzet.


Az SZDP politikusa közölte: minden államnak nehézséget okozott az előző, 2007-től 2013-ig terjedő költségvetési ciklus lezárása, és az új programok kiírása, de megbirkóztak a feladattal. Európai szinten a 450 milliárd eurós kohéziós alap negyedét már átutalták; Írország áll a legjobban, ott a pénz 80 százalékát már leszerződték, noha nem rendelkeznek olyan intézményekkel, mint Románia, amelynek 23 milliárd euró áll rendelkezésére. Ahhoz azonban, hogy fel is tudja használni a pénzt, a fejlesztési, a közigazgatási és az európai alapokért felelős minisztériumoknak meg kell kezdeniük a szerződések aláírását, hogy a pénzügyminisztérium tudjon számlákat küldeni Brüsszelbe; a számvevőszéknek is fel kellene gyorsítania felméréseit és ellenőrzéseit – sorolta. A román uniós biztos szerint a közlekedési infrastruktúra fejlesztését is fel kell gyorsítani, mert a korlátozott adminisztrációs kapacitás és a minőségi tervek hiánya miatt kevesebb EU-s pénzt tudunk lehívni. Az előző költségvetési időszakban e téren Románia teljesítménye volt a leggyengébb a tagállamok közül: mindössze 77 százalékot tudott elszámolni, és ez egymilliárd eurós veszteséget okozott az államnak. Az elmúlt tíz évben – az EU-s csatlakozás óta – Romániában 300 kilométernyi autópálya épült, ugyanannyi, mint Horvátországban az utóbbi három évben – szintén a csatlakozásuk óta. Épp ezért fontos, hogy egyszerre több nagy építkezést is elkezdjenek: autópályákat, körgyűrűket, a bukaresti metró bővítését – magyarázta Creţu. Hozzátette: 2007-től 2013-ig egészében 90–91 százalékos abszorpciós rátát érhet el Románia – ha nem bukkannak fel problémák az Európai Bizottság pénzügyi felülvizsgálata során –, ami 17 milliárd euró elköltését jelenti, de azt is, hogy kétmilliárd euró felhasználatlanul maradt, és elveszett. Végül a román politikus arra is figyelmeztetett, hogy nemsokára kezdődik a 2020 utáni költségvetési időszak kidolgozása, és ha Románia nem kezdi meg a 2014–2020-as ciklus végrehajtását, a következőkben kevesebb pénzt különítenek el számára. Pedig nehéz idők jönnek: Nagy-Britannia távozásával az uniós költségvetés is kisebb lesz, meg kel küzdeni a migrációval, a külső és belső biztonság megteremtésével, az Európai Hadsereg létrehozásával.
Corina Creţu az Európai Bizottság bukaresti képviseletének meghívására utazott Romániába.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 71
szavazógép
2017-05-09: Gazdakör - Incze Péter:

Új pályázhatóság néhány intézkedésnél (Vidékfejlesztés)

Amint a múlt kedden értesítettük olvasóinkat, szerdától elindult a pályáztatás a vidékfejlesztési terv néhány fontos intézkedésénél. A pár nap alatt leadott pályázatok helyzetét tekintve elmondható, hogy egyes intézkedéseknél hatalmas a versengés, másoknál a májusra érvényes minőségi küszöb kötelező pontszáma miatt kevés pályázatot töltöttek fel a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség számítógépes rendszerébe.
2017-05-09: Belföld - :

Visszaküldték a közkegyelmi tervezetet

Visszautalta a jogi bizottságba a közkegyelmi törvénytervezetet a szenátus tegnap, azzal a kéréssel, hogy a bizottság egy héten belül – módosító indítványai mellőzésével – a kormány eredeti törvénytervezetéhez készítsen véleményezést. A szenátus plenáris ülése 15 perces késéssel kezdődött el, ugyanis a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátorai a közkegyelmi törvénytervezet elleni tiltakozó akciót szerveztek. A kezdeményezéshez az alakulat több képviselője is csatlakozott, köztük Nicuşor Dan pártelnök is. Az ellenzéki párt tagjai Utasítsák el a közkegyelmi törvényt! feliratokat emeltek a magasba, de nem tudták elérni, hogy a tervezetet mindenestől elutasítsa a szenátus; végül az ülésvezető kérésére elhagyták az üléstermet.