A helyhatósági választásokon elért eredményeit tekintve, a Magyar Polgári Pártnak semmi esélye, hogy bejusson a parlamentbe — jelentette ki Markó Béla RMDSZ-elnök tegnapi sajtótájékoztatóján. Szerinte, az RMDSZ-nek nem okoz gondot az ötszázalékos választási küszöb, azonban a parlamentben minél erősebb kellene legyen a magyarság képviselete. ,,Világos, hogy egy másik magyar párt jelenléte gyengíti a képviseletet.
A helyhatósági választásokon elért eredmények után az MPP-nek semmi esélye, hogy pozitív eredményeket érjen el a parlamenti választásokon, de elvehet tőlünk voksokat. Egy olyan párt, amely egy százalékot ért el a választásokon, nem remélheti, hogy eléri az ötszázalékos parlamenti küszöböt" — mondta a szövetségi elnök. A megyei és helyi tanácsokban a szövetség elsősorban a Nemzeti Liberális Párttal lépne szövetségre a többség kialakításáért. A liberálisok után pedig a Szociáldemokrata Párt és a Demokrata-Liberális Párt van a listán — jelentette ki. A szövetségi elnök szerint az RMDSZ politikai alternatívája maga az RMDSZ, és nem a Magyar Polgári Párt, tekintve, hogy a szövetség fiatal jelölteket állított a helyhatósági választásokon.
Ciánellenes a lakosság többsége
Az ország lakosságának 66 százaléka ellenzi a ciános bányászati technológiák alkalmazását — derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet tegnap mutattak be Kolozsváron. A felmérés a környezetvédelmi és civil szervezeteket tömörítő, úgynevezett Ciánellenes koalíció megrendelésére készült. A civil kezdeményezés azért jött létre, hogy támogassa a ciános bányászati technológiák alkalmazásának betiltását előíró törvénytervezetet, amelyet Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-es és Gheorghe Funar nagyromániás szenátorok terjesztettek a parlament elé. A felmérésből kiderül: a megkérdezettek 67 százaléka akarja, hogy a politikusok fogadják el ezt a törvénytervezetet. Eckstein a felmérés ismertetésekor elmondta: reméli, hogy a képviselőház legkésőbb ősszel megszavazza a jogszabályt. A politikus bírálta a Szociáldemokrata Párt és a Demokrata Liberális Párt képviselőinek magatartását, akik az alsóház iparügyi szakbizottságában ellenezték a törvénytervezetet, ellentmondva pártjaik hivatalos álláspontjának. Szintén tegnap Korodi Attila környezetvédelmi miniszter megerősítette, hogy a kormány támogatja a jogszabálytervezetet. A civil szervezetek és a törvény kezdeményezői nem rejtik véka alá, hogy a jogszabály elfogadásával a Verespatakon tervezett aranybánya-beruházást szeretnék meghiúsítani. Ez utóbbi engedélyeztetési folyamatát a környezetvédelmi minisztérium tavaly szeptemberben függesztette fel.