Magyarok, románok és a bizalom

2017. május 16., kedd, Máról holnapra
Farkas Réka

Eredményei mutatkoznak az RMDSZ néhány éve erőteljesebbé váló külpolitikájának, nemcsak az európai, amerikai illetékesek figyelmét sikerült az erdélyi magyarság jogsérelmeire irányítaniuk, de működésbe lendítették a román külügyminisztériumot is. No, nem a felmerülő gondokra igyekeznek megoldást találni, hanem az RMDSZ-t, a magyarság követeléseit akarják hitelteleníteni, próbálják ellehetetleníteni az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) e hét második felében Kolozsváron szervezett kongresszusát.

Minderről Kelemen Hunor szövetségi elnök beszélt a zilahi kongresszuson. Mint fogalmazott, a román külügy „azt a nem titkolt célt követi, hogy törekvéseinket elakassza, bennünket szerte a világban rossz fényben tüntessen fel”. Teszi ezt az az intézmény, amelyik egyébként ugyancsak hallgatag, a nagyhatalmak előtti hajbókolásban merül ki tevékenysége, de lám, azonnal „nagyon gyors üzemmódba kapcsol, amikor rólunk, magyarokról van szó”. Most a FUEN-kongresszus kapcsán a meghívottakat akarják lebeszélni a részvételről, felszólalásról, úgy tűnik, minden követ megmozgatnak, hogy Kolozsvár három napig ne lehessen az európai nemzetiségek fővárosa.
Mindeközben a kongresszuson nem győzték körüludvarolni az RMDSZ-t a román hatalom legmagasabb rangú képviselői. Iohannis államfő modernségét, eredményességét méltatta, az országprojekt kidolgozásában számít rájuk, a miniszterelnök a stabilitás tényezőjének nevezte, Liviu Dragnea, a nagyobbik kormánypárt elnöke, aki személyesen is megjelent az eseményen, az együttműködés szálait fonná még szorosabbra, akár koalíciós erősségűre. Nehéz elképzelni, hogy a külügyminisztérium akcióiról ne lenne tudomásuk, ilyen körülmények között pedig egyenesen cinikus Dragnea ama intése, miszerint, ha folytatják a megosztó stratégiákat, „sérülhet a román–magyar bizalom”.
Politikai beszámolójában Kelemen Hunor megfogalmazta azt is, mit tenne, ha külpolitikai vezető lenne. „Először is nem hazudnám tele a fél világot és nem állítanék valótlanságot arról, hogy mi a helyzet a magyar kisebbséggel. Nem próbálnám elakasztani azokat a törekvéseket, amelyek európai bevett és elismert gyakorlatot ajánlanak Románia számára. Sőt, partner lennék kezdeményezéseikben...” Hát igen, valahonnan innen kezdődhetne ama bizalom felépítése.
Románia vezetői nem győzik hangsúlyozni, mily példásan megoldották a kisebbségek helyzetét. Hogy valami sántít, mostani akciójukból is kitetszik. Túl nagy igyekezettel próbálják akadályozni, hogy külföldre is eljussanak sérelmeink. A megosztó stratégiát pedig mindig a hatalom, a többség gyakorolhatja, a kisebbségnek marad a védekezés. Amíg ezt nem hajlandóak belátni, a román--magyar bizalom nem sérülhet, mert egyáltalán nem is létezik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 71
szavazógép
2017-05-16: Gazdakör - Incze Péter:

Kevés a pályázat a mezőgazdaság fejlesztését célzó intézkedéseknél (Vidékfejlesztés)

A megyei vidékfejlesztési irodától kaptuk a hírt, hogy a mezőgazdaság fejlesztését célzó intézkedéseknél egyelőre kevés pályázatot tettek le. A gazdaságok korszerűsítésénél (4.1) a növénytermesztő farmok összetevőnél mindössze egy pályázat, a hegyvidéki gazdaságokra négy, míg az állattenyésztő telepek korszerűsítésére egyetlen pályázatot töltöttek fel a számítógépes rendszerbe. Jó hír, hogy a négy hegyvidéki pályázat közül kettő háromszéki. A fiatal gazdák támogatásánál (6.1) vasárnapi adatok szerint országos szinten 45 pályázatot töltöttek fel a vidéki beruházásokat kifizető ügynökség számítógépes rendszerébe, ebből hat a megyéből érkezett be. A kisgazdaságok 15 ezer eurós támogatására (6.3) eddig összesen 23 gazdaság pályázott, a megyében még egyetlen pályázatot sem tettek le. A pályázatok feltöltésének utolsó határideje július 31-e.
2017-05-16: Közélet - Fekete Réka:

Egyre kevesebb a családorvos

Lépnie kell a politikumnak, hogy vonzóvá tegye a családorvosi szakmát, egyébként családorvosok nélkül maradnak települések százai, mivel az ágazatban jelenleg 50–60 év az átlagéletkor – hangsúlyozza a Családorvosok Országos Szövetsége, amelynek képviselői szerdán a parlamentben tájékoztatják a döntéshozókat az alapellátás egyre nehezebb helyzetéről. Az elöregedés alól a háromszéki családorvosi társadalom sem kivétel, százhárom orvosból harmincöten betöltötték a hatvan évet, és csupán tízen nem érték még el a negyvenet.