Az egyensúlyi helyzet hátulütői

2008. június 18., szerda, Máról holnapra
Farcádi Botond

Meglepő eredményekkel zárultak az országban a helyhatósági választások: a közvélemény-kutatások adataihoz — és Traian Băsescu államfő elvárásaihoz — képest jóval gyengébben teljesített a Demokrata-Liberális Párt, ráadásul elvesztették Bukarest irányítását, a szociáldemokraták viszont a várakozáson felüli szavazatszámot kaptak, így a két nagy alakulat körülbelül azonos szinten áll. Ugyancsak jól szerepeltek a kormányzó liberálisok: a felmérésekben 14—15 százalé­kosra becsült alakulat húsz százalékon felüli arányt ért el.

A kiegyensúlyozott küzdelemnek akár örülhetnénk is: az eredmények azt jelzik, meghiúsult az államfő azon terve, hogy egyetlen nagy, irányítása alatt álló párt kormányozzon a parlamenti választások után. Főként, mert az Emil Boc vezette alakulat egyre nacionalistább retorikával politizál, mintha a szétesés szélén álló, szélsőséges Nagyrománia Párt vagy a Gigi Becali-féle Új Nemzedék Pártjának választótáborát akarná meghódítani, márpedig az nem túl sok jót ígér az erdélyi magyar kisebbségnek. Az abszolút többség hiánya azonban tárgyalásokra kényszerít minden pártot, és ez lehetőséget kínál a magyar érdekek érvényesítésére.

Így működik ez minden európai demokráciában, Romá­niában azonban — mint megszokhattuk — kissé más a helyzet. Az államfő ugyanis — aki mindeddig élesen bírálta a kisebbségi kormányzást — az önkormányzati választások eredményei láttán hirtelen gyökeresen megváltoztatta álláspontját, és leszögezte: egyáltalán nem kötelessége a parlamenti többséget alkotó pártokból kinevezni a kormányfőt, és egy negyvenszázalékos támogatottságú alakulat nyugodtan vezethetné az országot.

Az államfő üzenete világos: hiába szövetkeznének a szociáldemokraták és a liberálisok, esetleg az RMDSZ, a következő miniszterelnököt a Demokrata-Liberális Párt berkeiből nevezi ki. Ennek következménye pedig minden bizonnyal az lenne, hogy a parlamentben nem hagyják jóvá a kormány megalakulását.

Az önkormányzati választások által teremtett egyensúlyi helyzet következménye tehát mély politikai válság lehet, amelyben az egyéni ambíciók, az eszeveszett hatalmi harc jó időre háttérbe szorítja a kisebbségi célkitűzések megvalósí­tását, és a gazdasági fejlődés megtorpanását okozza.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 883
szavazógép
2008-06-18: Közélet - Szekeres Attila:

Korrupt pénzügyőr

A korrupcióellenes országos igazgatóság brassói területi fiókja büntetőjogi vizsgálatot folytat a Kovászna megyei pénzügyőrség egyik felügyelője ellen. A brassói illetőségű Cosmin Pascut illetéktelen javak eltulajdonításával és megvesztegetettséggel gyanúsítják.
2008-06-18: Közélet - Farkas Réka:

Megalakulnak az új tanácsok

Hét végéig, június 20-ig meg kell alakulniuk a helyi önkormányzatoknak, a törvény ugyanis megválasztásuk után húsznapos határidőt szab meg hivatalos beiktatásukra — közölte György Ervin prefektus. Baróton ma 10 órakor, Bodzafordulón két órakor teszik le az esküt az új tanácstagok és polgármesterek, Kovásznán csütörtökön 9 órától, Kézdivásárhelyen 11 órától lesz alakulóülés.