Erős transzatlanti kapcsolat

2017. június 29., csütörtök, Világfigyelő

A Németországot és Európát az Egyesült Államokhoz fűző transz­atlanti kapcsolat erősségét hangsúlyozta Ursula von der Leyen német és James Mattis amerikai védelmi miniszter tegnap a bajorországi Garmisch-Partenkirchenben a névadó egykori amerikai külügyminiszter által elindított Marshall-terv meghirdetésének 70. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
 

 

Ursula von der Leyen hangsúlyozta, George C. Marshall víziója ma is fontos üzenetet hordoz, azt mutatja, hogy nagyon megéri befektetni a partnerségbe és az együttműködésbe, legyen szó a NATO-ról vagy a német–amerikai barátságról. „A transzatlanti partnerség révén együtt erősítjük a liberális, nyugati világrendet, és közösen állunk ki a demokrácia, a szabadság és az emberi jogok mellett. Németországnak és a világnak elemi érdeke, hogy az Egyesült Államok erős és megbízható legyen, és mi is fejleszteni akarjuk erőnket, hogy megbízható partnerek legyünk az Egyesült Államok számára” – mondotta.
James Mattis hangsúlyozta, hogy az ellenkező tartalmú hírek dacára az Egyesült Államok és Németország továbbra is jó kapcsolatban van, és az Egyesült Államok elkötelezettsége sziklaszilárd a NATO-szerződés kölcsönös szolidaritásról szóló 5. cikkelye iránt. A NATO éppen olyan fontos szövetség ma, mint alapításának időszakában – tette hozzá az amerikai védelmi miniszter. A Marshall-tervről szólva aláhúzta: az egykori külügyminiszter mindig is azt képviselte, hogy a biztonságot meg kell osztani, az áldásait éppúgy, mint a terheit.
A kilátásba helyezett 13,3 milliárd dollár elosztásáról július 12-én Párizsban kezdődik tanácskozás. Erre minden európai országot, még a Szovjetuniót is meghívták, kivéve a Francisco Franco diktatúrája alatt álló Spanyolországot. Moszkva elutasította a részvételt, és a befolyása alatt álló államoknak megtiltotta a segély elfogadását. Végül tizenhat nyugat-európai ország fogadta el a tervet gazdasága helyreállítására.
George C. Marshall 1947. június 5-én mondta el a Harvard Egyetemen azt a beszédet, amelyben átfogó gazdasági segélyprogramot hirdetett meg a háború utáni Európa újjáépítése érdekében.
A segélyeknek köszönhetően Nyugat-Európa felszámolta a háborús károkat és elérte a békeidők termelési szintjét.
A Marshall-terv a nyugat-európai integrációs szervezetek egyik kiindulópontja is, ekkor jött létre az Európai Gazdasági Együttműködési Szervezet.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 917
szavazógép
2017-06-29: Világfigyelő - :

Maroknyi székely tüntetett elismerésért Budapesten

Mintegy százhúszan vonultak fel kedd délután a Thököly út és a Hősök tere között a székely nép létjogosultságának elismerését követelve. A megmozdulást a Székelyek Világszövetsége szervezte. Úgy tudjuk, hogy a kicsi, de elszánt tüntetőcsoporttal vonult Beke István, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom merényletkísérlettel megvádolt, majd tíz hónapra elzárt kézdivásárhelyi szervezője, de MIÉP-es vezetők és Ludányi-Horváth Attila volt kolozsvári konzul is részt vett a rendezvényen.
 
2017-06-29: Világfigyelő - :

Tarthatatlan a bevándorlóáradat

Tarthatatlannak nevezte az olaszországi partokra érkező bevándorlók számát Matteo Renzi volt kormányfő, balközép miniszterelnök-jelölt tegnap, miután az utóbbi négy nap alatt több mint tízezer embert mentettek ki a Líbia és Olaszország közötti tengerszakaszon. Sajtóértesülések szerint az olasz kormány a kikötők lezárását tervezi.