Ráduly Gitta magyar—történelem szakos szentgyörgyi nyugdíjas tanárnő vezetésével huszonnyolc erdélyi turista érkezett egy külön busszal 2008. június 13-án, pénteken Magyarországra, Hódmezővásárhelyre.
A messziről jött vendégekben azonkívül, hogy háromszékiek, és a nyugdíjkorhatárt már átlépték, még az volt a közös, hogy mindannyian a sepsiszentgyörgyi Reménység Nyugdíjas Klub tagjai, és mindannyian Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város tiszteletbeli polgárai. Jövetelük egyik célja az volt, hogy személyes benyomásokat szerezzenek arról a magyarországi városról, amely 2004. december 5. után, mintegy lelki jóvátételül felajánlotta a nemzeti összetartozásunkat jelképező polgári státust. A másik céljuk pedig úgy fogalmazható meg, hogy immár a határokat nem respektáló és az együvé tartozást igazoló okmány birtokosaiként keressenek emberi, testvéri kapcsolatokat azokkal, akik erre fogékonyak a ,,befogadó városban".
A rövid, másfél napos látogatás alatt Hódmezővásárhely legfontosabb látványosságait, a múzeumokat, a közélet legfontosabb színterét, a városházát és a termálvizes fürdőt sikerült megmutatnia a helyi turisztikai hivatal vezetőjének, Tülkös Ildikónak.
A dél-alföldi városban nagy hagyománya volt az elmúlt 150 évben az olvasóköri mozgalomnak, és a mai napig közel húsz aktív olvasókör működik közigazgatási területén. Az olvasókörök, melyek Magyarországon Széchenyi István ösztönzésére jöttek létre a XIX. század végén, önszerveződő, önművelő, az alacsonyabb néprétegek felemelkedését célul tűző, a helyi társadalom életében jelentős szerepet betöltő civil szervezetek voltak. A ma is működő olvasókörök céljai sokban hasonlítanak az elődökéhez: őrzik és művelik a népi kultúrát, ösztönzik a művészetek, a szépirodalom, a tudományok és a természet értékeinek megismerését, befogadását. Megemlékeznek a nagy nemzeti, egyházi és népi ünnepekről, hasznos szabadidős elfoglaltságot biztosítanak tagságuknak. Nem zárkóznak el a közügyektől, és híd szerepet vállalnak egyéb civil, polgári szervezetek között.
Ezek ismeretében nem csoda hát, hogy Hódmezővásárhely egyik legszebb városrészében, a Kertvárosban működő olvasókört ajánlotta a társszervezetet kereső háromszéki nyugdíjas klubnak dr. Kószó Péter, a város alpolgármestere, és a városrész önkormányzati képviselője, dr. Berényi Károly segített a két civil szervezetnek egymásra találni.
Együttműködésük megpecsételésére a látogatás másnapján a Kertvárosi Olvasókör klubhelyiségében megrendezett bográcsos vacsorát követő fergeteges táncmulatság keretében került sor. Nemcsak a vendégek köményes pálinkájának és a vendéglátók sóshalmi borainak lehetett szerepe a közös testvéri hang gyors megtalálásában, de annak a tapasztalatnak is, hogy az ugyanazon gyökerekből táplálkozó hagyományaink alapján, a mulatós dal- és tánckincsünk sem különbözik.
Az olvasókör vezetője, Magyari Mihályné (Ella néni) a vendégeknek megígérte, hogy jövőre a vásárhelyiek keresik fel a sepsiszentgyörgyi testvérszervezetet, és hazahozzák Kovászna megye fővárosának testvéri üzenetét.
(berényi)