Az utóbbi napok időjárása kedvezett a szalmás gabonák betakarításának, Háromszéken is javában zajlik a kampány. Az agrárhivatal szakemberei folyamatosan követik az aratás menetét, az elért eredményeket, terepen keresik meg a gazdákat, másokkal telefonon tartanak kapcsolatot. A begyűjtött adatokat rendszeresen jelentik az agrárminisztériumnak, a kampány idején még a hétvégi napok sem jelenthetnek kivételt. A miniszter a gazdákkal való közvetlen, szoros kapcsolattartást is megköveteli a megyei igazgatóság alkalmazottaitól.
Őszi árpát 820 hektáron vetettek a gazdák, a terület feléről már raktárba került a termény – tudtuk meg Könczei Csabától, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől. Hozama tág keretek között mozog, vannak parcellák, ahol egy hektár termése 3600 kilogramm, de olyan részek is, ahol eléri a 6500 kilót. A termés mennyiségét számos tényező befolyásolja, kezdve a termőföld minőségétől, a használt vetőmagtól az alkalmazott technológiákig, kezelésekig – magyarázta Könczei. Az őszi árpa nagy részét tárolják, és állatok takarmányozására használják fel a termelők.
Ha nem is jelentős területen, de megkezdték a búza aratását is. Egyelőre a korai fajták – mint például az Ariesan – értek be, a hektáronkénti termés 4800–6000 kilogramm között változik.
A repce betakarításával ugyancsak jól haladnak, az 1949 hektárból 590-en vágták le eddig, a hektáronkénti hozam 2600–4100 kilogramm között változik. Értékesítése nem jelent gondot, a felvásárlók legtöbb esetben a tarlók szélén veszik át a terményt.
Az országos kimutatások szerint idén a legnagyobb búzahozamot a Teleorman megyei Cosmin Băcanu érte el. Román fajtával, a Procera által előállított PC 102-essel hektáronként 8200 kilogramm búzát sikerült termelnie, amelynek minősége is kitűnő volt, 13 százalék proteint tartalmazott 78-as hektolitersúly mellett.
Miközben az országban nem panaszkodnak a gazdák a búza mennyiségére és minőségére, elemzők szerint világszinten csökken a malmi búza mennyisége. Az Egyesült Nemzetek Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO) adatai szerint az előrejelzésekhez képest (évi 739,9 millió tonna) 3,3 millió tonna búzával kevesebbre lehet idén számítani. Tavaly 760 millió tonna búza volt a világtermelés. A csökkenést elsősorban az európai országokban és Ukrajnában jelezték, legfőbb oka a szárazság – mutattak rá az elemzők.
Ezzel szemben a takarmányozásra szánt gabonák összmennyisége idén 1,9 millió tonnával meghaladja az előrejelzést, elérve az 1,35 milliárd tonnát.
Az összmennyiség csökkenése a tonnánkénti ár emelkedését vonja maga után világszerte, így Európában is. Az európai országokban a búza árfolyama 200 euró körül mozog tonnánként, de ez nem jelenthet örömet a hazai gazdáknak: itthon 130 euró körüli a búza tonnánkénti ára. Az árkülönbség hatalmas, amiért az ország vezető szervei hibáztathatók – véli Laurențiu Baciu, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Szövetségének (LAPAR) elnöke. Az agrárminiszter ugyan nem befolyásolhatja a gabona árát, de ezt megteheti például a kormány, rendeletekkel, határozatokkal orvosolhatná a hasonló rendellenességeket – értékelte az elnök.