LASSAN HALAD A TÖBBNYELVŰSÉG. Kolozsvár apahidai bejáratához is kikerült a háromnyelvű helységnévtábla. Horváth Anna volt kolozsvári alpolgármester Facebook-oldalán osztotta meg a fotót, amelyből kiderül, hogy a szászfenesi bejárat után a második helyszínen is kihelyezték a kincses város nevét románul, magyarul és németül is tartalmazó táblát. (Transindex)
NEM TESZ FELJELENTÉST az a lövétei lány, akit bántalmaztak Tusványoson, amiért Orbán Viktor magyar kormányfő beszéde közben sípolni kezdett. A hvg.hu kérdésére az aktivista Ladó Andrea elmondta: az LMP által felajánlott jogsegélyt sem kívánja igénybe venni. Közlése szerint a Facebookon előzőleg meghirdette ugyan, de egyedül tervezte az akciót, és szinte senki nem jelezte, hogy társulna hozzá. A hallgatóság egy részének agresszív reakciója nem lepte meg – sejtette, hogy ilyesmi várható, mert 2010 óta „kicserélődött a közönség” az Orbán Viktor látogatta rendezvényeken –, csak az, hogy rajta kívül senki nem akarta kifütyülni Orbánt. A jelenleg Budapesten élő lány főként a paksi szerződés és a Római part tönkretétele miatt tiltakozott. A portál kérdésére, hogy mi a fő gondja a magyar kormányfővel, úgy válaszolt: „a teljes lajstrom”, ideértve a magyar állam tulajdonában lévő, Székelyudvarhely melletti szeméttároló ügyét. (Maszol)
BICIKLIUTALVÁNYOKAT OSZTANAK. Bukarest polgármesteri hivatala 5000, egyenként 500 lejes vásárlási utalványt oszt ki, amelyeket bicikli vagy más kétkerekű közlekedési eszköz megvásárlásához használhatnak fel a 18. évüket már betöltött városlakók. A szabályzatot és a jelentkezési űrlapot feltöltötték a polgármesteri hivatal honlapjára, és az iratkozási határidő lejárta után közzéteszik azoknak a boltoknak a lajstromát is, ahol elfogadják az utalványokat. A bicikliutalványokat a Kerék Bukarestben program részeként osztják ki. (Mediafax)
NEM UGYANAZ. Különbözik a Romániában forgalmazott Fanta szénsavas üdítőital és Milka tejcsokoládé összetétele a más országokban azonos néven árult termékektől – írja az InfoCons, amely három különböző országban forgalmazott terméket vizsgált meg. A Fanta esetében azt találta, hogy a romániai sűrítmény 5 százaléknyi narancsot tartalmaz, a nagy-britanniai 3,7 százaléknyi narancsot és 1,7 százaléknyi egyéb citrusfélét, a spanyolországi pedig 8 százaléknyi narancsot. A Romániában forgalmazott termék öt élelmiszer-adalékot, a nagy-britanniai nyolcat, a spanyolországi tízet tartalmaz. A Milka tejcsokoládét két országban tanulmányozták, és azt találták, hogy jelentős különbség van az adalékanyagok tekintetében: a Romániában forgalmazott termékben nagyobb adag poliglicerin-poliricinoleát (E476) találtak, amelynek az a szerepe, hogy részben helyettesítse a drágább kakaóvajat. A szervezet azt ajánlja: kerülni kell az E476 fogyasztását, főleg gyerekek esetében. Hasonló kutatások nyomán Bulgária, Csehország, Horvátország, Észtország és Szlovákia is jelezte 2016-ban az Európai Bizottságnak, hogy egyes gyártók kettős mércét alkalmaznak termékeiknél aszerint, hogy Európa keleti vagy nyugati felében hozzák forgalomba. (Székelyhon)