Sepsiszentgyörgyön sikerült tetÅ‘ alá hozni a magyar—magyar megállapodást. Többszöri próbálkozás és nagy elszántság kellett ahhoz, hogy az RMDSZ és az MPP felülemelkedjék a kampányban ejtett sebeken, személyes sértettségen és egyéni ambÃciókon, bár nehezükre esett, a kompromisszum megköttetett, a két szervezet vállalta, a következÅ‘ négy évben közösen kormányozza a háromszéki megyeközpontot.
Nem volt könnyű dolga az RMDSZ szÃneiben megválasztott polgármesternek, aki gyakorlatilag szembement pártja MPP-t kirekesztÅ‘ irányvonalával, és nem a gÅ‘gös, gyÅ‘ztünk, miénk a hatalom álláspontot választotta. De nem volt egyszerű az egyezségkötés az MPP számára sem, hisz több mandátumot szereztek ugyan, de nem elegendÅ‘t akaratuk érvényesÃtésére, és a polgármesteri tisztség után le kellett mondaniuk arról is, hogy alpolgármesterükrÅ‘l egymagukban határozzanak. Négyszer ültek tárgyalóasztalhoz a felek, sok vita elÅ‘zte meg a hétfÅ‘i megállapodást, de felülkerekedett a józan ész, gyÅ‘zött a kompromisszumkészség.
Az, ami Sepsiszentgyörgyön történt, példaértékű lehet az erdélyi magyarság számára. A gyÅ‘ztes mindent visz elv helyett az együttműködés érvényesült. Sepsiszentgyörgyön is léteztek más lehetÅ‘ségek, az RMDSZ a központi egyezségeknek köszönhetÅ‘en elnyerhette volna a román tanácstagok szavazatát, és két alpolgármestert is állÃthatott volna, de megköthette volna külön alkuját az MPP is. Nem Ãgy történt, a megválasztott tanácstagok, a polgármester pontosan érezte, teljesÃtenie kell kampányban tett Ãgéretét, választóik közös kormányzást várnak tÅ‘lük. Ez a város érdeke, hisz az MPP ellenzékbe rekesztése négy év viaskodást, állandó harcot hozott volna, Ãgy azonban van esély az épÃtÅ‘ önkormányzati munkára. De ez a magyar közösség érdeke is, hisz igazolhatja, együtt sokkal hatékonyabb lehet a két magyar szervezet, mint egymással szembenállva.
Sepsiszentgyörgyön elkezdÅ‘dött valami, aminek az erdélyi magyarság jövÅ‘jét kellene tükröznie. ElsÅ‘ lépésként beigazolódott, hogy felül lehet emelkedni a politikai ellentéteken, ideológiai különbségeken, és meg lehet kötni a kompromisszumot. Az elkövetkezÅ‘kben be kell bizonyÃtaniuk, hogy ez a megállapodás működÅ‘képes, hosszú távon is lehetséges az együttműködés a közösség, a város érdekében. Ha sikerül, akkor Sepsiszentgyörgy valóban iránymutató példa lesz.