A kör négyszögesítése szerb módra

2008. június 24., kedd, Világfigyelő

Szerbiának végre igazi Európa-barát, az EU-hoz igazodni akaró kormánya lesz ― lelkendezett a hét végén több európai politikus a májusi parlamenti választások után másfél hónappal, amikor a helyi politika főszereplőjévé előlépett szerb szocialisták úgy döntöttek, hogy a demokratának nevezett táborral kezdenek hivatalos tárgyalásokat a kormányalakításról. A belgrádi megfigyelők közül sokan ― tekintettel a főszereplőkre, előéletükre és korábbi politizálásukra ― ennél szkeptikusabbak.

Ami tény: a májusi parlamenti választáson az öt párt alkotta demokrata tábor 102 képviselőt juttatott be a 250 tagú parlamentbe. Fő ellenlábasai közül a radikálisoknak 78, a Vojislav Kostunica eddigi miniszterelnök nevével fémjelzett nacionalista tömbnek 30 képviselője lett. A liberálisoknak 13, a vajdasági magyaroknak 4, a bosnyákoknak 2, az albánoknak pedig 1 hely jutott.

A két nagy ― a demokrata és a radikális-nacionalista ― tábor tehát akkor sem képes parlamenti többséget alkotni, ha megnyeri a liberálisokat és az összes nemzeti kisebbségi képviselőt. Kormányra csak a szocialisták vezette, húsz képviselőjű hármas szövetséggel összefogva juthatnak.

A szavazás után úgy tűnt, hogy erre a nacionalistákkal összefogó radikálisoknak van esélyük. A régi szimpátián kívül közel hozta őket egymáshoz az is, hogy a választást megelőző kampányban mindkét párt Boris Tadic államfő Demokrata Pártját tekintette legfőbb ellenfelének, az pedig őket. A szocialisták és radikálisok különösen hevesen bírálták a demokraták túlsúlyával működő kormányzat korruptságát, hozzá nem értését. Igaz, hogy annak akkor még Kostunica miniszterelnök is részese volt, de ő épp a demokrata párti fölény miatt nem tudta maradéktalanul érvényesíteni akaratát, s ezért idézett elő kormányválságot. A választásokat követő tárgyalásokon a radikálisok, szocialisták és nacionalisták hamar egyeztették a közös kormányzás elveit, s mivel májusban önkormányzati választások is voltak, Belgrádban szövetséget kötöttek, megállapodva abban, hogy radikális párti polgármestere lesz a fővárosnak.

A demokratának nevezett tábor azonban erről sajátos és demokratikusnak nehezen nevezhető gondolatmenettel egyszerűen nem volt hajlandó tudomást venni. Tadic közölte: Szerbia lakosai az európai utat választották, s ő minden rendelkezésére álló eszközzel küzdeni fog az ellen, hogy a radikálisok dominanciájával alakuljon kormány.

A szocialistákra s vezetőjükre, Ivica Dacicra óriási nyomás nehezedett ― mind belföldről, mind külföldről. A Nyugat s azon belül is az EU képviselői ― főleg a Belgrádban akkreditált nagykövetek ― mindent megtettek azért, hogy ,,demokratikus kormányzatot" segítsenek hatalomra Szerbiában. Az, hogy ez a kormányzat csak a népirtással, Szerbia tönkretételével vádolt, hágai börtönében meghalt Slobodan Milosevic utódainak közreműködésével jöhet létre, a demokratikus opció hívei közül senkit sem zavart. Az sem, hogy az előző, tavaly januári parlamenti választás után még az azóta nacionalistává, a retrográd erők egyik vezetőjévé visszaminősített Kostunicával terelték egy karámba Tadicot, bá­báskodva ezzel egy, az első pillanattól fogva működésképtelen belgrádi kormány megszületésénél.

Az ígérgetéssel párosult nyomás, annak kilátásba helyezése, hogy a szocialisták felmentést kapnak a múlt bűnei alól, ha összefognak a demokratákkal, megtette hatását. Először csak a szövetségesek ― a koalíció húsz mandátumából hármat birtokló Egységes Szerbia párt, majd az öt képviselőt adó nyugdíjasok pártja ― kezdték a nyilvánosság előtt is feszegetni, hogy mégsem a radikálisokkal kellene szövetkezni. Eközben már ― mint bebizonyosodott ― az első pillanattól folytak a demokratákkal a színfalak mögötti tárgyalások, amit a szocialisták hevesen tagadtak. Sértődötten kérték ki maguknak, hogy bárki kétkulacsossággal vádolja őket, s többször leszögezték, hogy a demokratákkal csak akkor állnak szóba, ha a radikálisokkal folytatott egyezkedés eredménytelen lesz. Hogy azzá vált, annak formális oka, hogy a nacionalisták fel akarják mondani az EU-val kötött stabilizációs és társulási egyezményt, s a radikálisok is csak úgy fogadják el, ha az EU hitet tesz Szerbia területi épsége mellett.

Ezzel szemben a szocialisták és szövetségeseik, főleg pedig a demokraták Európába kívánnak menni, s állításuk szerint eközben mindent megtesznek azért, hogy Szerbia részeként megtartsák az EU hathatós közreműködésével függetlenné vált Koszovót. A jelszavak szintjén egyszerre védik Szerbia területi integritását és szuverenitását, s menetelnek Európába, ami erősen emlékeztet a kör négyszögesítésére.

Arra, hogy kormányt alakítsanak, a szerb alkotmány szerint még majdnem három hónapjuk van. Ahhoz, hogy ez meg is történjen, lényegében csak a hatalmi pozíciók elosztásában kell megállapodni, mivel a szép jelszónál többet nem érő kormányzási elvekben megegyeztek. Utána pedig már csak a napi munkában kell megtalálni a közös nyelvet az egymással korábban élesen szemben állóknak, híveikkel pedig elhitetni, hogy elvszerű politizálás eredményeként fogtak össze korábbi ellenségeikkel, s képesek lesznek egymást kizáró célok megvalósítására is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2008-06-24: Közélet - x:

Pusztuló fürdőtörténeti emlék

A XX. század elején nagy átmérőjű borvízkutat fúrt Előpatakon egy budapesti cég. Szénsavban gazdag, kiváló ásványvizet kaptak.
2008-06-24: Világfigyelő - Bogdán László:

Magyar Tükör

Miután mindössze két szavazattöbbséggel választották a tavaszi csalás miatt újra lebonyolított választásokon az SZDSZ elnökévé Fodor Gábort, bejelentette, hogy hamarosan tárgyalni fog a parlamenti pártok vezetőivel, köztük természetesen volt pártja, a Fidesz vezetőivel is.