Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) egyhangúlag és határozottan elítélte Észak-Koreát az újabb rakétakísérlet miatt. Donald Trump amerikai elnök szerint a tárgyalás nem megoldás az észak-koreai válságra.
Észak-Korea kedd reggel bocsátott fel újabb ballisztikus rakétát, amely átrepült Japán északkeleti vidékei fölött, majd a Csendes-óceánba zuhant. Tokió emiatt kérte az ENSZ BT rendkívüli ülésének összehívását.
Az elítélő határozat mellett az ENSZ BT ismét felszólította a phenjani rezsimet arra, hogy hagyjon fel rakétakísérleteivel és egész fegyverkezési programjával. A határozat nem említ új büntetőintézkedéseket, hanem csupán a régebbi szankciók szigorú betartását sürgeti az ENSZ valamennyi tagállamától. A BT – amely a világszervezet legerőteljesebb testülete – egyúttal leszögezte azt is, hogy a helyzet diplomáciai és politikai eszközökkel történő békés megoldásának a híve.
A határozathozatal előtt Koro Beszho, Japán ENSZ-nagykövete azt hangoztatta, hogy hazája szerint mindenképpen nagyobb nyomást kell gyakorolni Észak-Koreára, és ennek a módjait kellene megvitatni a 15 tagú Biztonsági Tanács rendkívüli ülésén. Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet az ülés megkezdése előtt újságíróknak azt mondta: „most valami komolynak kell történnie”, az Egyesült Királyság ENSZ-nagykövete, Matthew Rycroft pedig szintén erőteljesebb szankciókat sürgetett.
Donald Trump merikai elnök tegnap úgy vélekedett, hogy a diplomáciai erőfeszítések eddig nem hoztak eredményt az észak-koreai válság enyhítésében. Az Egyesült Államok 25 év óta tárgyal Észak-Koreával, és fizeti neki a zsarolási pénzt. Nem a tárgyalás jelenti a megoldást – fogalmazott az elnök. Trump azonban nem fejtette ki, hogy mit értett zsarolási pénz alatt, de elemzők szerint arra utalhatott, hogy Washington korábban nemzetközi segélyben részesítette az ázsiai kommunista országot. 1995 és 2008 között Washington 1,3 milliárd dollár értékben juttatott különböző formájú segélyt Phenjannak.
Előző napi közleményében Donald Trump még azt az álláspontot képviselte, hogy Észak-Korea ügyében minden megoldás elképzelhető.
Rex Tillerson külügyminiszter és James Mattis védelmi miniszter korábban – egy augusztus 13-án a The Wall Street Journal lapban közösen publikált cikkben – amellett állt ki, hogy a feszültség enyhítésének és Észak-Korea atomfegyver-mentesítésének legjobb módja a gazdasági és diplomáciai nyomásgyakorlás.