Elesett hídfőállás

2017. szeptember 2., szombat, Máról holnapra
Farkas Réka

Újabb, az elmúlt esztendő során jelképessé emelkedett magyar ügyben született számunkra kedvezőtlen ítélet: egy augusztus eleji, most nyilvánosságra került jogerős bírósági döntés érvénytelenítette azt a tanfelügyelőségi határozatot, amely a Római Katolikus Gimnáziumba sorolta az Unirea Főgimnázium magyar osztályait.

Tételesen ez azt jelenti, hogy már csak a hivatalos közlés szükségeltetik, és megszűnik a vásárhelyi katolikus iskola, az osztályoknak pedig vissza kell költözniük azokba az intézményekbe, amelyekből 2015-ben a katolikus gimnáziumot létrehozták. Egy részének az Unirea Főgimnáziumba, a többinek a Bolyai Farkas Gimnáziumba kellene betagolódnia.
Mit sem ért hát a szülők tiltakozása, fölöslegesen állt melléjük az RMDSZ, de még a magyar állam és a katolikus egyház közbenjárása is hiábavalónak bizonyult, győztek a román nacionalista erők, átvehetik uralmukat a katolikus egyház által épített és annak visszaszolgáltatott reprezentatív épület egésze fölött. Az elkeseredett harc pedig immár azért folytatódik, hogy a magyar osztályok költözhessenek a Bolyaiba, ne kelljen a román iskolában maradniuk.
Tanévkezdés előtt két héttel nem tudni, mi lesz a katolikus iskolába beiratkozott gyermekekkel, hol kezdik meg az új tanévet. Egyben maradhat a gimnázium, vagy szétszórják osztályait különböző intézmények között? Egyértelmű, a szándék az intézmény ellehetetlenítése, hisz hiába született kompromisszumos megoldás a nyár elején a pápai nuncius jelenlétében, a prefektúra jogi úton megtámadta, a minisztérium pedig nem akarja elfogadni, hogy a Római Katolikus Teológiai Líceum a Bolyai Farkas Elméleti Líceum fiókintézményeként működjék. Pedig már ez is a feladás egyik formája lett volna, de úgy tűnik, a román állam intézményeinek nem elég, amíg létezik ilyen iskola, az egyházzal megkötött szerződések szerint joga van az épület egy részéhez.
Ha már nem sikerült megakadályozni az épület visszaszolgáltatását, most mindent megtesznek, hogy kimarják onnan a magyarokat, színromán iskola foglalja el az egykori patinás magyar skóla helyét. Ez nyilvánvaló tavaly ősz óta, alig költöztek be a magyar osztályok, a korrupcióellenes ügyészség, a rendőrség bevetésével igyekeztek ellehetetleníteni a katolikus iskola létét. A jelek szerint sikerrel.
És már csak a szülők a tiltakoznak. Az RMDSZ mossa kezeit, hogy ők mindent megpróbáltak, de lám, politikai ügy lett a jogi kérdésből. A katolikus egyház hallgat, pedig tulajdonosként valójában neki lenne módja számonkérni a szerződésszegést. A magyar közösség pedig némán nézi, ismét elesett egy hídfőállásunk, és lám, még tüntetni, elégedetlenségünket, dühünket kifejezni sem toboroz senki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-09-02: Magazin - :

Elhunyt Mács József író

Életének 87. évében Pozsonyban elhunyt Mács József író, a Magyar Művészeti Akadémia tagja.
2017-09-02: Közélet - Bokor Gábor:

Jubileumi városnapok Kovásznán

Huszadik alkalommal szervezték meg Kovásznán a városnapokat. A háromnapos rendezvény hivatalos megnyitójára tegnap délután került sor, de már keddtől zajlottak a kulturális hét eseményei. A város központja megtelt emberekkel, a színpadon zajló eseményeket érdeklődve követték, a kézművesek sora, az árusok utcája igazi vásári hangulatot árasztott, a lacikonyhák is teljes gőzzel működtek. Az ünnepen részt vettek Kovászna testvértelepüléseinek – a magyarországi Pápa, Gyula, Csenger és Nagykanizsa, valamint a moldovai köztársasági Călărași – küldöttségei.